Koalice chce sebrat byty těm, kdo moc vydělávají. Učitele z bytu však nevyhodíme, slibuje radní

přidělování městských bytů

Koalice chce sebrat byty těm, kdo moc vydělávají. Učitele z bytu však nevyhodíme, slibuje radníNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

V Praze stále přibývá lidí, kteří mají problém dosáhnout na bydlení. S nedostatkem bytů k pronájmu se potýkají i mnozí učitelé či policisté. O nich přitom magistrát dlouhodobě mluví jako o skupinách, kterým je třeba s bydlením pomoci. Situaci chce řešit i nové vedení Prahy – pro poskytování bytů státním zaměstnancům plánuje získat místa i tím, že z bytů odejde část současných nájemníků. „Půjde především o soudce a státní zástupce,“ říká radní pro bydlení Adam Zábranský. Opozice je však k plánům koalice skeptická.

Na byty poskytované městem mají mít nárok ti zaměstnanci, kteří vykonávají povolání učitele, zdravotníka či policisty, a jejichž příjmy jsou prokazatelně nedostatečné pro placení komerčních nájmů. Nad záměrem však vyvstává řada otázek – především, co bude se současnými nájemníky, kteří v bytech bydlí. Podle Adama Zábranského mají lidé mnohdy v bytech smlouvy platné i dvě desítky let.

„Velmi často jsou to historické smlouvy, třeba z 90. let a podobně, a ve chvíli, kdy platili nájem, jim magistrát ty smlouvy prodlužoval,“ přibližuje pro deník Echo24 Adam Zábranský (Piráti) současnou situaci.

V celkovém počtu jde o rozdělení přibližně 8 tisíc městských bytů. Velká část z nich je však pronajímána právě na základě starých smluv. Pouze 60 bytů je podle radního nyní pronajímáno za tržní nájemné na základě výběrového řízení. „Zhruba čtvrtina nájemníků, kteří žijí v těch městských bytech, tak o nich magistrát neví, jestli potřebují od města dostávat takhle nízké nájmy, nebo nepotřebují,“ uvedl pro Echo24 Adam Zábranský s tím, že se situace může týkat i několika stovek lidí. „V těch městských bytech bydlí za třetinové ceny oproti těm tržním několik desítek, možná i několik málo stovek lidí, kteří jsou třeba úspěšní podnikatelé, a to mi přijde neetické,“ uvádí budoucí radní.

Zcela jasné však není ani to, jakým způsobem je možné stávajícím nájemníkům smlouvy vypovědět. Již nyní je zřejmé, že situaci nelze vyřešit ze dne na den. „Ty smlouvy typicky bývají na dva roky, a prodlužované opět na dva roky. Takže tam v podstatě stačí neprodloužit ten nájem,“ uvedl Adam Zábranský. „Potom tam jsou ty doby neurčité, kde to je složitější,“ řekl Adam Zábranský. V takovém případě se chtějí zástupci koalice s nechtěnými nájemníky na ukončení smlouvy dohodnout. „Budeme se snažit s těmi lidmi dohodnout, a když to nepůjde, tak jim budeme muset postupně navyšovat ty nájmy, než se to dostane na tržní hodnotu,“ dodal.

V otázce provedení plánovaných změn je skeptická i opozice. „To, co oni mají napsáno, je holý nesmysl, protože vůbec nevím, jak oni teď budou ty lidi vystěhovávat z těch bytů, aby to potom lépe rozdělili,“ uvedla pro deník Echo24 zastupitelka opoziční ODS Alexandra Udženija.

„Bohatší učitele z bytu nevyženeme“

Do rozdělování bytů by se také více než v předchozích obdobích měli zapojit zaměstnavatelé. Jak konkrétně k této možnosti přistoupí vedoucí pracovníci, typicky například ředitelé škol, zatím není jasné. Zábranský však očekává, že například právě ředitelé využijí nové možnosti k tomu, aby do svých řad nalákali další zaměstnance. „První krok bude navýšit počet bytů, které jsou určeny pro tyto profese, a potom nastavit systém, který bude dávat smysl. Nemyslím si, že by hrozilo, že budou dostávat výpovědi z bytu učitelé, to mi nepřijde úplně rozumné,“ uvedl Adam Zábranský.

„Ta příjmová hranice je z velké části určena tím povoláním, takže toto jsou ty dvě skupiny, kterým bych to chtěl zrušit. S tím, že potom se chceme zaměřit primárně na takové profese, jako jsou učitelé, zdravotníci, sociální pracovníci a podobně, u kterých nikdo nerozporuje to, že jejich platové ohodnocení je dost nízké na to, jakou vykonávají práci,“ dodává Adam Zábranský.

Opozice však poukazuje na to, že takový mechanismus již funguje. „Není nic objeveno nového, toto se děje,“ uvedla pro deník Echo24 Alexandra Udženija. „Pokud to tato koalice myslí vážně, tak si musí dát priority, například, jako to máme na Praze 2, které ty byty bude pronajímat za tržní nájemné, nebo které bude pronajímat potřebným. Ať už jsou to senioři, mladé rodiny nebo například azylové byty, bezbariérové byty. Na to všechno by měla být jasná pravidla,“ uvedla zastupitelka.

Omezení Airbnb a dostavba metra

V souvislosti s bydlením plánovala část koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu také možnost financování hypoték lidí z potřebných profesí prostřednictvím garance ze strany města. Návrh  radní Hany Marvanové (STAN) byl však kritizován, do programového prohlášení se nakonec nedostal. Více jsme informovali zde.

Nová radniční koalice ve složení Pirátů, Prahy Sobě a koalice Spojené síly pro Prahu se vedení města ujala ve čtvrtek, kdy byl většinou zastupitelů zvolen primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Koaliční smlouvu politici podepsali v pondělí. Již několik dní předem zveřejnili programové prohlášení, podle kterého se v oblasti bydlení chtějí zaměřit na regulaci platforem pro sdílení bytů, více jsme informovali zde.

Nová pražská koalice se podle programového prohlášení dále zaměří na stavbu silničních okruhů a metra D, umožní výstavbu na brownfieldech a plánuje přidat peníze učitelům. V plánu má vysazování nových stromů a do rozhodování o výstavbě hodlá zapojit veřejnost.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Airbnb vyhání nájemníky z centra Prahy. Na Starém Městě je to každý pátý byt

Prioritou metro D. Pirát Hřib však přiznává, že se městský okruh nezačne stavět

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články