Bude bydlení v Praze dostupnější? Nová koalice sází po vzoru Vídně na regulaci Airbnb
města nastavují přísnější pravidla
Lepší výběr městských daní i vyšší kvalita života dlouhodobých nájemníků. Nová pražská koalice chce po vzoru řady evropských měst zpřísnit podmínky, za kterých mohou lidé krátkodobě pronajímat byty. V Praze jde především o historické centrum. „Chceme zabránit vylidňování centra města,“ řekla deníku Echo 24 Hana Marvanová (STAN). S potřebou regulace krátkodobých nájmů se potýkají také další metropole. Vídeňské radnici došla v minulém týdnu trpělivost s platformou Airbnb – kvůli nerespektování nově platného loňského zákona s jejími provozovateli přerušila vyjednávání o další spolupráci.
Vídeňská radnice s platformou vyjednávala více než rok, prozatím však bez úspěchu. Magistrát s provozovateli se neshodli především na způsobu jednotného odvádění poplatků do městské kasy. Airbnb však v rakouském hlavním městě funguje dál. „K žádnému zákazu ze strany města nedošlo, ale Airbnb musí respektovat platné rakouské zákony,“ uvedl pro deník Echo24 vedoucí ekonomického odboru vídeňské radnice Klemens Himpele. Pokud se obě strany nedohodnou, radnice plánuje řešit jednotlivé případy individuálně formou pokut.
„Rádi bychom s Airbnb nalezli řešení, abychom obyvatelům Vídně ulehčili administrativní povinnosti. Jako město Vídeň nejsme nikterak proti podobným modelům sdílené ekonomiky. Nicméně je potřeba říci, že pokud nějaká firma nechce akceptovat rakouské právo jako základní východisko a nepřistupuje na žádné z našich zásadních požadavků, nezbývá pro úspěšnou dohodu příliš prostoru. Proto bohužel musíme vyjednávání s Airbnb přerušit,“ vysvětlil vídeňský radní pro oblast hospodářství Peter Hanke s tím, že s řadou platforem se již radnice úspěšně dohodla.
Stejnou situaci jako obyvatelé Vídně musí řešit i řada dalších měst. Výjimkou není ani Praha, kterou kromě výběru poplatků za krátkodobá ubytování turistů trápí také vysoké ceny nemovitostí i nájmů. I s tím by měla pomoci přísnější pravidla pro ubytovávání turistů.
Více peněz z pronájmů pro Prahu
Adam Zábranský (Piráti), který bude mít v nové radniční koalici na starost bydlení, považuje za klíčový způsob, jakým jsou byty prostřednictvím platforem pronajímány. Upraveny by podle něj měly být především ty pronájmy, které slouží k podnikání. „Je důležité, aby byly nějak rozlišené dva možné způsoby, segmenty trhu. To znamená, buď mám nějaký investiční byt, a pronajímám ho za účelem co nejvíc vydělat, takže ho v podstatě celý rok pronajímám přes Airbnb nebo přes Booking. A nebo je to ta druhá možnost, že mám byt, ve kterém normálně bydlím, a třeba o víkendech, nebo když jedu na nějakou pracovní cestu, tak ho pronajmu třeba přes to Airbnb,“ uvedl Adam Zábranský pro Echo24.
Podle nové pražské koalice je prioritou prosazení změny legislativy. Návrh zákona, který v současné době čeká první čtení v Poslanecké sněmovně, počítá například s možností navýšení rekreačního poplatku či omezením doby, po kterou může jeden pronajímatel služby poskytovat.
S problémy se potýkají především lidé v centru města. „To znamená nejčastěji Praha 1, Praha 2. Zhoršuje to kvalitu života těch lidí. Určitě chceme zabránit vylidňování centra, zkrátka, aby nemizel ten normální život z toho centra, a to se pak nestalo jen místem, kde se pohybují turisté,“ uvedla pro deník Echo24 budoucí radní Hana Marvanová (STAN). Stále častějším problémem jsou také spory mezi majiteli bytů, kteří byty pronajímají, a dlouhodobých nájemníků.
To, že je trh krátkodobým způsobem pronájmů ovlivněn, potvrzují i pražští realitní makléři. „Vliv Airbnb tady je, je to hlavně v lokalitách v centru a lokalitách nejbližších centru. Pronajímatelé zjistili, že z hlediska financí je lepší byt pronajímat krátkodobě, to znamená především Airbnb. Na druhou stranu ti lidé, co potřebují nájem dlouhodobě, tak těm krátkodobým nabídkám nemůžou konkurovat, takže se přesouvají dál od centra,“ řekl dříve deníku Echo24 realitní makléř Jan Zachystal k vlivu platformy Airbnb na bydlení v centru metropole. Centrum ekonomický a tržních analýz však upozorňuje, že z hlediska nedostupnosti bydlení v centru města nepředstavuje Airbnb zdaleka jediný problém, více píšeme zde.
V legislativním omezení vidí možné řešení i Hana Marvanová. „To znamená, že se teď projednává, aby byly přijaty především finanční změny. Jde nám tedy o ty poplatkové povinnosti, aby byly tyto záležitosti lépe regulovány právě finančním způsobem. Dnes je to tak, že ten místní poplatek je velmi nízký, a obce nemají možnost to zvýšit nad tu hranici podle zákona,“ řekla Hana Marvanová deníku Echo24.
Zábranský věří, že má pražská iniciativa šanci na úspěch a že se jí mohou vyhnout problémy, s nimiž se při zavádění potýká rakouská metropole. „Ve státech, kde nějakou tu regulaci schválili, tak ti provozovatelé na to přistoupili, protože je to pro ně pořád výhodné. A samozřejmě, je také důležité, aby státní správa měla přístup k těm informacím, o těch pronajímatelích, nebo o těch jednotlivých bytech, jakým způsobem jsou pronajímány, aby pak mohla rozlišovat ty jednotlivé kategorie,“ uvedl Adam Zábranský pro Echo24.
Kontroly z Finanční správy
Stejně jako v případě Vídně se ani v českém případě nejedná o pouze o Airbnb. „Má se zpoplatnit ta služba. Nejde o to zpoplatnit Airbnb, to je zprostředkovatel, těch může být mnohem více,“ uvedla Hana Marvanová.
Na činnost platforem se v Česku v poslední době zaměřila i pozornost Finanční správy. V červenci letošního roku zahájila kontroly jednotlivých poskytovatelů zaměřenou na plnění daňových povinností, více jsme informovali zde.