Dopad přísných hypoték. Chybí tisíce bytů, rostou i ceny nájmů
Vývoj na realitním trhu
Říjnové zpřísnění hypotečních úvěrů se promítá do cen nájmů. Rostou a porostou hlavně ve velkých městech. ČNB zpřísnila poskytování hypoték od 1. října. Od toho dne platí, že dluh žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. V Praze navíc chybí téměř 10 tisíc bytů k dlouhodobému pronajímání.
„Nájemné již delší dobu zdražuje napříč celou republikou. Největší skoky ale zaznamenáváme ve velkých městech, kde meziroční růst nájemného za m2 roste dvouciferným tempem. Pokud jsme například v Praze za byt 3kk o velikosti 70 m2 zaplatili na konci roku 2017 18 tisíc měsíčně, v současné době ten samý byt pořídíme okolo 21 tisíc měsíčně,“ uvedl pro deník Echo24 hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák.
Růst cen nájmů bude pokračovat, řekl obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser. „Kvůli dopadům opatření ČNB bude růst cen nájmů i nadále pokračovat, protože lidé, kteří nedosáhnou na hypotéku, budou nuceni jít do nájemního bydlení. Dalším problémem je nedostatek kvalitních nemovitostí k pronájmu ve velkých městech a jejich okolí. Vyšší poptávka tedy požene ceny opět nahoru a lze očekávat, že trend růstu cen nájmů bude ještě zrychlovat,“ řekl pro Echo24 Roman Weiser.
‚Vyšší poptávka požene ceny nájmů nahoru‘
Zdražování nájmů bude pokračovat i dle Daniela Horňáka. „Kvůli zpřísněným podmínkám na hypotečním trhu bude růst cen nájmů pokračovat, dle mého názoru bude navíc zrychlovat. Nedostatek bytů není jen doménou prodejů, v současné době nelze reálně sehnat ani byt k pronájmu, nemovitostí je všeobecně málo. Až 20 procent klientů nyní úvěr na nemovitost nedostane, tito ale budou potřebovat bydlet, například v nájemních bytech. Vyšší poptávka tedy požene ceny nájmu opět nahoru,“ uvedl Daniel Horňák.
Realitní kancelář RE/MAX Alfa upozorňuje, že téměř 10 tisíc bytů k dlouhodobému pronájmu zmizelo z trhu v Praze kvůli AirBnb. „V hlavním městě je odhadem 10 tisíc bytů, které jsou krátkodobě pronajímány. Tyto byty pak přirozeně chybí na trhu dlouhodobého pronájmu, byť většina z nich je v centru Prahy. Podobný trend lze najít ve všech městech, kde roste zaměstnanost a mzdy, což vytváří přirozenou poptávku po nájemním bydlení. Typicky se jedná o Brno, Olomouc či Plzeň,“ řekl Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.
To však vyvrací analýza Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). „V Praze se nachází zhruba 600 000 bytových jednotek. Na platformě Airbnb proběhlo zprostředkování sdílení ubytování na 14 700 různých místech. Může jít o sdílení bytu, pokoje, či jeho částí. Nabízených celých bytů ke sdílení v Praze, tedy těch, které tzv. zabírají místo trvalým obyvatelům, je pouze 1,8 % bytového fondu v Praze. Pokud se bavíme o bytech, které jsou zabookovány alespoň na 6 měsíců v roce, je tento podíl necelých 0,35 %. Airbnb za nedostatek bytů na pražském trhu nemůže, to je zkrátka fakt,“ řekl ředitel výzkumu CETA Aleš Rod.
Studie dat navíc ukázala, jakých je pět hlavních příčin rostoucích cen bytů. „Příliv poptávky stěhováním do Prahy, nedostatečná nabídka zablokováním developerských projektů, inflaci, dostupné a levné hypotéky a také ekonomický růst,“ uvádí výzkum CETA.