S průměrným úrokem 2,2 % u hypoték je Česká republika šestou nejdražší zemí

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

S průměrným úrokem 2,2 % u hypoték je Česká republika šestou nejdražší zemí 1
INZERCE
Sdílet:

Česká republika v evropském srovnání často nezaostává. Naopak v mnoha aspektech se řadí do TOP10, ne vždy ale v tom pozitivním slova smyslu. Jinak tomu není ani v případě hypoték, průměrná úroková sazba 2,2 % řadí Česko mezi šest nejdražších zemí. Jak si oproti nám stojí jižní a severní země nebo naši sousedi?

Zatímco u nás lze získat hypoteční úvěr s průměrným úrokem 2,2 %, v Dánsku banky nabízí hypotéky s průměrnou sazbou 1,09 % a ve Francii s 1,56 %. Pokud si ale myslíte, že naše půjčky na bydlení jsou drahé, pak nejspíš netušíte, že v Maďarsku si lidé na koupi nemovitosti půjčují v průměru za úrok 3,44 % a v Polsku dokonce za úrok 4,4 %. Vyplývá to z analýzy společnosti ChytryHonza.cz a z dat Eurostatu, Evropské centrální banky a Crédit Foncier.

Do srovnání ale nebyla zahrnuta doba fixace, která by s výsledky ještě trochu zamávala. V České republice je nejčastěji nabízená hypoteční půjčka s fixací tři až deset let, ve Francii si lidé běžně zafixují úrok na dobu dvaceti let.

 Lidé na severu dluží více než na jihu

Nejvíce jsou kvůli bydlení zadlužení lidé ze severu Evropy, kam patří země jako Dánsko, Finsko, Irsko, Velká Británie nebo Švédsko. V průměru tu lidé vlastnící nemovitost dluží 81 775 eur, což je zhruba 2,1 milionu korun. Půjčená suma tak představuje dvojnásobek evropského průměru. 

A proč právě státy severní Evropy dluží nejvíce? Důvodů je hned několik. Delší doba splatnosti hypoték, kulturní tradice i dynamický vývoj ekonomiky. To vše stojí i za tím, že spořit na severu není vůbec jednoduché.

Naopak jihu Evropy se daří čelit velkému zadlužování. Země jako Kypr, Španělsko, Itálie, Malta, Řecko nebo Portugalsko patří pod evropský průměr. V těchto státech lidé kvůli nemovitostem nejčastěji dluží 26 947 eur, což je zhruba 697 tisíc korun. Půjčená suma vlastníků nemovitostí je tak nižší o 35 % než je evropský průměr. 

A proč právě státy jižní Evropy jsou na tom se zadlužením lépe než severní země? Hlavním důvodem je především hospodářská krize, která významnou měrou ovlivnila realitní i hypoteční trh.

Nejméně jsou zadlužené domácnosti z východu

I přestože jih Evropy je méně zadlužen než sever, úplně nejméně zadlužené domácnosti najdeme ve východní Evropě. Řeč je o zemích, jako je Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovinsko či Slovensko. A mezi tyto země patří také Česká republika.

V těchto státech činí průměrný zůstatek hypotéky na vlastníka nemovitosti 6 576 eur, což je zhruba 170 tisíc korun. Sotva 10 % domácností ve státech východní Evropy má totiž půjčku na bydlení nebo nějaký jiný typ úvěru, což není mnoho. 


 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05