Německo trápí dlouhotrvající sucha: Labe se mění, část koryta Rýna se zúžila v potok
KLIMATICKÉ PROBLÉMY
Německo čelí stále rostoucím problémům způsobeným dlouhodobým suchem, které má dopad nejen na vodní plochy, ale i na zemědělství, dopravu a ostatní ekosystémy včetně lesů. Snížené hladiny řek, vysychající jezera a opakující se lesní požáry jsou jen některé z viditelných projevů klimatické krize, která naše západní sousedy postihuje. Na viditelnou změnu, kterou lze pozorovat například na Labi upozornil deník Bild.
V posledních dnech překvapily veřejnost snímky z Bodamského jezera, kde je zřetelná jeho nízká hladina, na několika místech se dokonce začalo objevovat dno. Vzhledem k velmi suché zimě, kdy téměř nesněžilo, a stejně suchému březnu je situace alarmující. Podobně i v Bavorsku klesla hladina jezera Walchen, které je hluboké 189 metrů, natolik, že se opět vynořil bunkr z druhé světové války, který zmizel pod hladinou před 80 lety.
Velké řeky, jako je kromě Labe i Rýn, rovněž čelí nebezpečnému poklesu hladiny. Lodě se již nemohou plně naložit, protože by jinak riskovaly uvíznutí na mělčinách. U Düsseldorfu se Rýn zúžil na velikost potoka, což výrazně komplikuje nákladní dopravu. I na Labi, které ma současně hladinu v normě, je situace napjatá. Řeka se neustále přibližuje kritickým hodnotám.
Tento extrémní nedostatek vody ovlivňuje i zemědělství. V mnoha oblastech země, jako je Meklenbursko-Přední Pomořansko, se zemědělci potýkají s obrovskými oblaky prachu při orbě, což je důsledkem nejen sucha, ale i stále rostoucích teplot způsobených klimatickými změnami. Podle meteorologické služby byl březen o 2,4 stupně teplejší než činí průměr, což vedlo k rychlému odpařování vody.
Suchem byly postiženy i lesní oblasti, přičemž na západě Německa došlo k několika požárům, které zasáhly tisíce metrů čtverečních lesa. Index nebezpečí lesních požárů ukazuje vysoké hodnoty, zejména na západě, kde hasiči museli zasahovat u mnoha ohnisek. V Berlíně je stále potřeba umělého zavlažování, na druhou stranu městské úřady vyzývají obyvatele, aby šetřili vodou.
Generální ředitel německé asociace měst Helmut Dedy zdůraznil, že šetrné využívání vody je klíčové. S rostoucími problémy s vodou bude nutné přijmout opatření. Meteorologové ale slibují, že se v pátek očekává mírný déšť, který by mohl přinést částečnou úlevu alespoň pro severovýchodní část Německa.