Šéf NATO se obává ruských jaderných zbraní ve vesmíru. „Ohrozily by tisíce satelitů“
VESMÍRNÉ ZBROJENÍ
NATO se obává, že Rusko usiluje o rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. V rozhovoru pro německý deník Welt am Sonntag to uvedl generální tajemník aliance Mark Rutte. Takový krok by podle něj mohl ohrozit tisíce satelitů, které hrají klíčovou roli nejen v oblasti obrany, ale i v každodenním životě lidí po celém světě.
Rutte uvedl, že si NATO je vědomo zpráv, že Rusko zkoumá možnost umístění jaderných zbraní ve vesmíru. Rovněž sdělil, že vývoj jaderných kapacit v kosmu by byl zásadním krokem k posílení bojových schopností Moskvy. „Vývoj jaderných zbraní ve vesmíru je způsob, jak si Rusko zlepšuje schopnosti,“ uvedl a zdůraznil, že je to velmi znepokojující.
Šéf NATO připomněl, že vesmír je dnes stejně důležitý jako ostatní oblasti vojenského působení, píše server Politico. „Vesmír je také velmi důležitý pro naši odstrašující sílu a obranu — stejně důležitý jako země, moře, vzduch a kyberprostor,“ řekl. Zároveň upozornil na zvyšující se rizika. „V posledních letech je ve vesmíru stále těsněji, nebezpečněji a nepředvídatelněji. Víme, že konkurence ve vesmíru je tvrdá,“ dodal Rutte.
Rozmístění jaderných zbraní v kosmu by podle něj mohlo ohrozit stovky satelitů, nejen těch, které dnes pomáhají Ukrajině a jejím spojencům čelit ruské agresi. Na oběžné dráze kolem Země se v současnosti nachází přibližně 7000 satelitů. „Systémy založené ve vesmíru přímo ovlivňují náš způsob života,“ připomněl Rutte s tím, že zajišťují například fungování mobilních telefonů, bankovních služeb a předpovědi počasí.
Přestože mezinárodní smlouva o zákazu zbrojení ve vesmíru vstoupila v platnost již v roce 1967 a podepsalo ji 114 zemí včetně Ruska, zcela nevylučuje vojenské aktivity v kosmu. Kritici upozorňují, že dokument nemusí odpovídajícím způsobem řešit rizika spojená s moderními vesmírnými technologiemi.
Rutte ujistil, že NATO se na nové hrozby připravuje. „Spojenci v NATO se přizpůsobují výzvám ve vesmíru – sdílejí zpravodajské informace, zakládají národní vesmírná velitelství, ale také vyvíjejí menší satelity, které jsou obratnější a lépe chráněné,“ dodal.