Čekáme „enormní tlak“ na nižší ceny. Čína nás může kvůli clům zválcovat, obává se průmysl
TRUMPOVA CLA A ČR
Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa rozhodly uzavřít svůj trh před čínskou konkurencí, její novou cílovou destinací by se tak mohla stát Evropa. Série amerických cel, která míří především na čínské automobilky a technologický sektor, již nyní vyvolává přesměrování investic i přebytečného exportu právě do Evropy. Podle českých průmyslníků a expertů může mít vývoj událostí významné důsledky i pro českou ekonomiku – zejména ve formě zvýšeného tlaku na ceny, příchodu nových hráčů z Číny a možného ohrožení domácí produkce.
„Pokud budou čínské firmy v důsledku cel vytlačeny z amerického trhu, budou pochopitelně hledat pro odbyt jiné trhy,“ uvedl pro Echo24 prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. „Evropský trh pro ně může být díky své velikosti a vyspělosti zajímavou alternativou, a to i v segmentech s vyšší přidanou hodnotou. Další eskalace americko-čínských vztahů tento efekt může dále zesílit.“
Zajíček připomíná, že některé čínské firmy díky domácím surovinám, nižším nákladům a státní podpoře dokáží vyrábět levněji než evropské podniky. „Pro evropské firmy to tak může znamenat, že budou muset přehodnotit svou cenovou politiku. Prostor pro snižování cen je však znatelně omezený,“ dodává s tím, že přebytkové zboží směřující na evropský trh z Číny může vytvořit „značný až enormní tlak na snižování cen evropských firem“.
AutoSAP: Nepřímý dopad bude drtivý
V automobilovém průmyslu, který je pro Česko klíčový, se očekávají především nepřímé dopady. Ačkoliv jen 0,8 procenta českého automobilového exportu míří přímo do USA, jak upozorňuje Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), cla na evropská auta mohou oslabit poptávku v Německu, které je největším odběratelem českých autodílů. A s tlakem čínských výrobců na evropský trh se konkurence ještě přiostří.
„Tato cla představují přímou hrozbu pro ekonomiku evropských výrobců a dodavatelů, narušují globální dodavatelské řetězce a ohrožují jejich konkurenceschopnost v době, kdy automobilový průmysl čelí zásadní transformaci,“ uvedlo AutoSAP v prohlášení.
Škoda Auto: Nejsme přímým cílem, ale přijdou dopady
I když mladoboleslavská Škoda Auto sama do USA přímo nevyváží, dopady podle ní nepřijdou zdaleka jen na americký trh. „Tato situace bude mít nepřímý dopad na naši činnost, jelikož ovlivní celé širší odvětví automotive včetně našich dodavatelů,“ řekl mluvčí Tomáš Kotera. „Zákaz prodeje čínských vozů ve Spojených státech povede k ještě většímu zaměření čínských výrobců na evropský trh.“
Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že i český trh se stane cílem rozšíření čínských značek. Podle analytiků PwC je příkladem právě automobilka BYD, která už letos expandovala do České republiky. „Čínské automobilky si budou na trhu částečně brát podíl hráčů, kteří tu už jsou,“ říká Michal Razim z PwC.
Problémem podle Zajíčka není jen samotný dovoz levnějšího zboží, ale jeho povaha: „V některých případech nemusí jít o férovou konkurenci – často je předmětem diskusí míra státní podpory, kterou Čína poskytuje svým domácím firmám. V Evropě jsou firmy ve větší míře vystaveny skutečně konkurenčnímu a tržnímu prostředí.“
On-line tržiště pod drobnohledem
Dalším slabým místem, které může posílit příliv čínského zboží, je oblast e-commerce. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ČOI nedostatečně kontroluje zahraniční on-line tržiště, především čínského původu, což se teď může ještě zhoršit. „Některá zahraniční on-line tržiště, zvláště ta z Číny, svými praktikami znevýhodňují české obchodníky,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
APEK varuje, že čeští obchodníci jsou v konkurenční nevýhodě nejen kvůli cenám, ale i kvůli nedostatečné ochraně spotřebitele u přeshraničních nákupů. „Česká obchodní inspekce dlouhodobě nedostatečně řeší spotřebitelské podněty na chování přeshraničních tržišť. Zákazníci se pak obrací na nás,“ říká Vetyška. Podle něj dochází k obcházení pravidel zejména u podmínek reklamace, transparentnosti nákladů nebo identifikace obchodníka.
Varování z průmyslu: Chaos místo předvídatelnosti
Podle Lukáše Martina, ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu, způsobují americká cla především destabilizaci prostředí. „Donald Trump svými kroky vytváří nepřehledný chaos, který je opakem stabilního a předvídatelného podnikatelského prostředí. Evropa musí být jednotná a jasně dát najevo, že je otevřena vyjednávání. Na druhou stranu musíme ukázat, že také držíme silné karty a jsme připraveni s nimi hrát.“