Nevstoupíš dvakrát do stejného průplavu. Poučení ze suezské krize
MEZINÁRODNÍ POLITIKA
Aféra Signalgate nám konečně poskytla ten typ zábavy, na jaký jsme byli zvyklí z Trumpova prvního funkčního období. Ale neměli bychom kvůli tomu pominout množství užitečného materiálu na téma mezinárodní politiky.
V amerických komentářích zájem o možné porušování pravidel utajované komunikace mezinárodněpolitický rozměr věci převyšoval, protože tam mohou nejspíš nachytat Trumpovy lidi při porušení nějakého předpisu. Samotný úder proti Húsíům vlastně vyvolával méně pozornosti nejspíš i proto, že američtí liberálové – ne tedy progresivisté – jsou s ním v zásadě srozuměni. Zatímco Trumpovým voličům byl slíben konec „forever wars“, takže jeho lidé mají starost, jak jim zásah prodat. „Myslím, že ,messaging‘ bude obtížný tak jako tak – nikdo neví, kdo jsou Húsíové,“ píše v oné komunikaci na aplikaci Signal ministr obrany Hegseth, „a proto bychom se měli držet toho, že 1) Biden selhal a 2) platí je Írán“.
Hlavně se ale čtenář může přesvědčit, že český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný nepřeháněl, když řekl, že Američané, ti v Bílém domě, „námi opovrhují“. Národněbezpečnostní poradce se sice opatrně snaží korigovat tvrzení viceprezidenta J. D. Vance, že Suezským průplavem procházejí jen tři procenta amerického obchodu a čtyřicet procent evropského, ale že to je v zásadě převážně obchod důležitý pro Evropu, o tom nikdo nepochybuje. Stejně jako o tom, že Evropa není schopná svobodu plavby v Rudém moři nastolit. Zde se v opovrhování Evropou přímo předhánějí. Vance se právě proto dokonce staví proti akci. A když někdo, zřejmě Trumpův poradce Stephen Miller, v chatu připomene, že prezident rozhodl pro zákrok, řeč už je pak jen o tom, že náklady je potřeba Evropě vyúčtovat. Na tohle ještě nikdo příliš nereagoval, ani nevíme, jestli Američané už požadavek oficiálně vznesli (a v rámci nářku nad tím, jak transakční je Trumpova politika, bychom taky neměli zapomenout, že to není bezprecedentní – v roce 1991 si USA na vyhnání Saddáma Husajna z Kuvajtu nechali od blízkovýchodních spojenců finančně přispět).
V jednom mají Trumpovi lidé naprostou pravdu – Evropané nedokážou s tím, že Húsíové ochromili plavbu v Rudém moři, nic dělat.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.