Berlín, Vídeň, Milán nebo Rotterdam. Všude je levnější bydlení než v Praze

vysoké nájmy

Berlín, Vídeň, Milán nebo Rotterdam. Všude je levnější bydlení než v PrazeNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Berlín, Vídeň, Milán nebo Rotterdam. Ve všech zmíněných městech je bydlení dostupnější než v české metropoli. Se stále vyššími nájmy i astronomickými cenami bytů se v poslední době potýkají i lidé na dalších místech Česka. Na pořízení vlastního bydlení by si Čech v současné době musel odložit více než 11 ročních platů – to je skoro třikrát delší doba, než za kterou na vlastní bydlení našetří Belgičan či Dán. V aktualizovaném Property Indexu to uvádí společnost Deloitte.

Z indexu dále vyplývá, že jsou Češi v době, jakou musí na vlastní bydlení spořit, na čele Evropy. Z porovnávaných zemí lépe dopadli i Britové, Francouzi či Poláci. Češi se s vysokými cenami bytu potýkají dlouhodobě. „Ceny od roku 2016 zaznamenávají poměrně rapidní růst. Přičemž vnímáme, že v poslední čtvrtletí už se ten růst pomalu zpomaluje až se v podstatě zastavil,“ řekl pro deník Echo24 Jan Zachystal ze společnosti RE/MAX Alfa.

V souvislosti s vyššími cenami nemovitostí roste i částka, kterou si lidé na bydlení půjčují u bankovních institucí. „Pokud se budeme bavit o hypotékách, tak jsme zaznamenali zvýšení té průměrné částky,“ řekla deníku Echo24 Petra Kopecká z Raiffeisenbank. „Ve třetím čtvrtletí letošního roku byla průměrná částka, kterou si lidé na bydlení půjčili 2 250 000 korun. V minulosti bývala přibližně o sto tisíc níž,“ přiblížila tisková mluvčí.

Petra Kopecká dodává, že banka v souvislosti s říjnovým zpřísněním hypoték v minulých měsících zaznamenala vyšší zájem o tento způsob financování bydlení. „Zájem ve třetím kvartálu byl u nás zvýšený, měli jsme nárůst zhruba 11 % na objemu. Předpokládáme, že to souviselo i s tím, že se lidé chtěli předzásobit, chtěli využít nižších sazeb, nebo i těch lepších podmínek,“ řekla Petra Kopecká.

ČNB zpřísnila poskytování hypoték od 1. října. Od toho dne platí, že dluh žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Nové podmínky jsou však pro mnoho lidí nesplnitelné, banky proto přicházejí s alternativním řešením. „Doporučujeme jim dát zastavit třeba jinou nemovitost a nebo si vzít nějakého spoludlužníka,“ uvedla pro Echo24 Petra Kopecká z Raiffeisenbank. Žadatel o hypotéku v takovém případě může na své bydlení získat vyšší částku za předpokladu, že za dluh společně s ním bude dlužit například jeho rodič či příbuzný.

Čtěte také: Zpovykaní Pražáci mají dražší byty než v Miláně, Vídni, Berlíně a Bruselu

Na zpřísnění hypoték lidé reagují i tím, že preferují bydlení v pronájmu. „Dalo by se říct, že po těch změnách v ČNB, kdy zpřísňovali hypotéky v 1. říjnu, tak ten zájem o nemovitosti lehce opadl a trochu více klientů se přikloní k pronájmu,“ řekl deníku Echo24 Jan Zachystal. Snížení počtu hypoték očekávají i banky. „Na hodocení je zatím příliš brzo. Nicméně očekáváme, že do konce roku bude pokles zhruba v objemech o nějakých 15, 20 %,“ uvedla Petra Kopecká.

Za nájem dáme 60 % platu, Němci 15

Také bydlení v nájmu je pro Čechy stále nedostupnější. Ceny za pronájem bytů v posledních letech rostly astronomickou rychlostí – za sedmdesátimetrový byt dnes lidé v Praze zaplatí v průměru 24 tisíc měsíčně. Bydlení je tak při průměrné mzdě necelých 40 tisíc korun stále méně dostupné. Oproti Pražanům výrazně více vydělávající obyvatelé metropolí Německa i Rakouska mají nájmy nesrovnatelně nižší – za stejně velký byt zaplatí Berlíňané necelých 17 tisíc, jen o několik stokorun více zaplatí lidé ve Vídni.

Zatímco pražskému nájemníkovi tak po zaplacení bydlení zůstane v peněžence 40 procent výplaty, Rakušan si na další výdaje ponechá téměř 90 % vydělané částky. Lépe než Pražané jsou na tom i obyvatelé Rotterdamu, Milána, Haagu či Marseille.

Kromě přísnějších pravidel pro hypotéky svou roli hrají také v poslední době populární krátkodobé pronájmy zejména prostřednictví služby Airbnb. „Vliv Airbnb tady je, je to hlavně v lokalitách v centru a lokalitách nejbližších centru. Pronajímatelé zjistili, že z hlediska financí je lepší byt pronajímat krátkodobě, to znamená především Airbnb. Na druhou stranu ti lidé, co potřebují nájem dlouhodobě, tak těm krátkodobým nabídkám nemůžou konkurovat, takže se přesouvají dál od centra,“ řekl deníku Echo24 realitní makléř Jan Zachystal. Více o tématu čtěte zde.

Růst nájmů tak má za následek i to, že lidé dávají přednost bydlení dále od centra města. „Je to dlouhodobý trend, že je zájem o menší byty v širším centru, v dobrých lokalitách, ale ne úplně v těch drahých,“ řekl Jan Zachystal. Dodal, že jde především o dvoupokojové byty.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Čtěte také: Až nás půjdou miliony. Státní úředníci zavřeli oči, přibývá práce načerno

Státní dluh ke konci září stoupl o 47 miliard, každý Čech „dluží“ přes 150 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články