1 STÁTNÍ DLUH

Státní dluh ke konci září stoupl o 47 miliard, každý Čech „dluží“ přes 150 tisíc

NOVÉ

Témata: , , ,

Státní dluh letos ke konci září vzrostl proti konci roku 2017 o 46,7 miliardy korun na 1,671 bilionu Kč. V samotném třetím čtvrtletí státní dluh klesl o 42,1 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá hypoteticky dluh zhruba 157 000 Kč.

Ministerstvo zároveň uvedlo, že ke konci letošního roku státní dluh klesne na 1,624 bilionu korun. Ke konci roku 2017 činil státní dluh 1,625 bilionu korun.

„Za první tři čtvrtletí roku 2018 pokrylo ministerstvo emisní činností téměř celou plánovanou potřebu financování na letošní rok, když je očekáváno dosažení podstatně lepšího výsledku hospodaření státního rozpočtu oproti schválené výši,“ uvádí materiál. Státní rozpočet je naplánován se schodkem 50 miliard korun, ke konci září byl rozpočet v přebytku 16,8 miliardy korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.


Čtěte dále: Snižme finance pro Frontex, dostává strašně moc, navrhl Babiš na summitu EU

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.