1 Sobotkova nová funkce?

Kam se Sobotkou? Podle Babiše pro něj není sněmovna adekvátní

NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš předpokládá, že ČSSD vymyslí pro Bohuslava Sobotku jinou funkci, než je jeho současná role poslance. Podle Babiše to pro něj není adekvátní post. Sociální demokraté šéfovi hnutí ANO vzkazují, aby se jim nepletl do vnitrostranických záležitostí. Spekulace o Sobotkově odchodu ale vyvolává také nákup bytu ve Vyškově a blížící se komunální volby v kraji, kde se ČSSD dlouhodobě daří.

„Předpokládám, že se ČSSD postará o bývalého pana premiéra, protože být poslancem není adekvátní na to, co byl, a pan Chovanec je asi na tom stejně. Ale to je jejich věc, to si musí vyřešit sociální demokracie. Předpokládám, že v případě, že se vedení nějak rozhodne, tak všichni členové budou dodržovat stranickou linku,“ řekl Andrej Babiš na otázku deníku Právo, jestli se nebojí Bohuslava Sobotky při případném hlasování o vládě. Kvůli vzájemným sporům se často v bývalé vládě dostávali do slovních přestřelek.

Sociální demokracie ale říká, že jakákoliv změna funkce nepřipadá v úvahu. Babišovi také radí, aby se nesnažil ovlivňovat vnitrostranické záležitosti jiných stran. „Není nutné komentovat každý výrok pana premiéra v demisi a už vůbec ne takový, který se týká fungování ČSSD. My také panu Babišovi neradíme, jak by měl řídit své hnutí. Jak Bohuslav Sobotka, tak Milan Chovanec jsou platnými členy poslaneckého klubu a o ničem dalším nemá v tuto chvíli spekulovat,“ napsal pro Echo24 Jan Hamáček.

S tím souhlasí i předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. „Andreji Babišovi do vnitřních otázek ČSSD a záležitostí členů vůbec nic není. Nevidím sebemenší důvod, proč na jeho spekulace reagovat,“ řekl pro Echo24 Jan Chvojka.

Spekulace o odchodu bývalého premiéra ze sněmovny rozvířil Babiš měsíc po té, co v deníku MF Dnes, jejž do nedávné doby vlastnil a nyní patří do premiérova svěřenského fondu, vyšel článek o Sobotkově koupi bytu ve Vyškově. „Jižní Moravu jsem zvolil proto, že odsud pocházím, tento kraj mám rád a zastupuji ho jako poslanec v Poslanecké sněmovně,“ řekl Bohuslav Sobotka pro deník. Ve Vyškově má také bývalý premiér svou poslaneckou kancelář od roku 1996.

Sobotka: Neusiluji o funkce

Poté, co Bohuslav Sobotka koupil byt na jižní Moravě, se objevily spekulace v Lidových novinách, které také dříve vlastnil Andrej Babiš, že se bývalý předseda ČSSD zapojí do komunálních voleb, jenž se uskuteční na podzim.

Současný starosta města Vyškov Karel Goldemund zatím s bývalým předsedou sociální demokracie o tématu voleb nemluvil. Podle starosty je ale naprosto nereálné, že by bývalý premiér kandidoval, což ostatně potvrzuje i Sobotka. „Neusiluji o žádné funkce a nechystám se ani na podzim kandidovat v komunálních volbách,“ řekl pro Echo24 Bohuslav Sobotka. „Chci se ale více zapojit do práce okresní organizace sociální demokracie,“ řekl deníku MF Dnes.

Jeho zapojení do okresní organizace si ale neumí představit starosta Goldemund. „Ve Vyškově tomu nerozumíme, vždy inklinoval ke Slavkovu,“ řekl pro Echo24 Karel Goldemund. Současný starosta tak připomněl, že ve vedlejším Slavkově u Brna je Bohuslav Sobotka dlouholetým členem ČSSD a ve městě vyrůstal i navštěvoval školu.

Podle místostarosty Slavkova Petra Kostíka by se o jeho případné kandidatuře mělo rozhodnout až v budoucnu. „O tom, jak by se tady mohl zapojit do politického života, jsme se zatím nebavili. Pokud by chtěl být na kandidátce u nás, bude se to řešit až v následujících měsících,“ řekl Petr Kostík pro MF Dnes.

O kolik by přišel Sobotka?

V současné době má Sobotka jako poslanec nárok na hrubý plat 76 tisíc korun. Za působení ve výboru pro životní prostředí v pozici místopředsedy se mu plat navyšuje o dalších zhruba 13 tisíc korun. Bohuslav Sobotka je ale také vedoucím stálé delegace Parlamentu do Středoevropské iniciativy. K postu náleží plat okolo 25 tisíc korun.

Kromě těchto funkcí se k jeho platu přičítají různé paušální náhrady. Patří mezi ně například náhrady za reprezentaci a stravné (11 300 korun) nebo dopravu z místa trvalého bydliště (33 000 korun).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Demise vlády. Miloš ji najde v poště, vzkázal Sobotka na Hrad

Růžové brýle delegáty nepřesvědčily. ČSSD vsadila na bývalého místopředsedu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.