Zeman a Babiš se nezmění, je potřeba z vlády vystoupit, říká Štěch

Odejde ČSSD z vlády?

Zeman a Babiš se nezmění, je potřeba z vlády vystoupit, říká ŠtěchRozhovor 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Místopředseda Senátu a člen předsednictva ČSSD Milan Štěch patří mezi nejvýraznější kritiky vládního angažmá sociálních demokratů. Nyní, když se situace okolo výměny na ministerstvu kultury vyhrocuje, vyzývá k tomu, aby na příštím předsednictvu ČSSD rozhodla o odchodu z vlády. „Je potřeba udělat ten krok ze svazku s ANO vystoupit a věnovat se opoziční práci,“ řekl Štěch deníku Echo24. Prezident Miloš Zeman stále odmítá odvolat ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka a nahradit ho místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou.

Jak hodnotíte situaci okolo výměny na ministerstvu kultury?

Pan předseda (předseda ČSSD Jan Hamáček – pozn. red.) na minulém předsednictvu řekl, že pokud se situace nevyřeší do 30. června, následně se sejde předsednictvo, a to že rozhodne. Myslím, že už se tak dávno mělo stát. Myslím, že sociální demokracie ztrácí každým dnem, kterým se odkládá jednání předsednictva, kde by se rozhodlo o odchodu z koalice. Já se předsednictva 15. července zúčastním, ale byl bych raději, kdyby předsednictvo zasedalo třeba už začátkem příštího týdne.

Proč?

Protože nepředpokládám, že by prezident Zeman tak náhle změnil názor a ministra kultury Antonína Staňka odvolal. Prezident Zeman je známý tím, že na svých věcech trvá, i když jsou protiústavní a i když neodpovídají duchu ústavy.

Co je podle vás nejčistší řešení situace, kterou předseda Hamáček označil za hraniční s ústavní krizí?

Na základě svých zkušeností, které mám, jsem nebyl pro vstup do vlády. Protože jsem přesvědčen, že pan prezident Zeman i premiér Babiš se nezmění. Úzce s nimi spolupracovat s takovým malým počtem poslanců, jako má ČSSD, je podle mě nemožné. Výsledek vládnutí a současný stav mě nepřekvapují. Většina ČSSD v referendu vyhověla panu předsedovi Hamáčkovi a vstup do vlády odsouhlasila, ale myslím, že nikdy není pozdě. Je potřeba udělat ten krok ze svazku s ANO vystoupit a věnovat se opoziční práci. Tedy konkrétním věcem a sociální demokracii vrátit, kam patří. To znamená do levého středu a jasně formulovat a prosazovat svoje programové priority.

V jaké náladě je strana? Je podle vás názor opustit vládu většinový?

To vám neřeknu, ale věřím, že když návrh na odchod z vlády předloží předseda Hamáček, předsednictvo to podpoří. Ten návrh by měl předložit co nejdříve.

Dále čtěte: Debata o ochodu z vlády je zcela na místě, zní z ČSSD

Zeman odkryl karty. Staňka neodvolá, Šmarda prý není odborník

Už nejsem optimista, ohlásil Hamáček po schůzce se Zemanem

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články