Česko je sedmou nejbezpečnější zemí na světě

Česko je sedmou nejbezpečnější zemí na světěNOVÉ
Svět

SVĚTOVÝ INDEX MÍRU

zd Echo24

Úroveň míru ve světě se za minulý rok zhoršila, vyplývá z výsledků letošního Světového indexu míru, který už od roku 2007 vydává každoročně Institut pro ekonomii a mír. Česká republika letos obsadila sedmou příčku z celkem 163 států, v měřítku Evropy je dokonce pátou nejbezpečnější zemí.

Výsledky letošního indexu ukazují, že se celková situace ve světě zhoršila o 0,27 %, čímž pokračuje už čtyři roky trvající globální pokles. U 92 zemí zjistil výzkum zhoršení, zatímco zlepšení pouze u 71. Česká republika, která se už od indexu z roku 2016 drží mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa, opět výrazně předběhla prakticky všechny své sousedy.

Nejblíže Česku je 17. Německo, Slovensko obsadilo 22. příčku a Polsko až vzdálené 32. místo. Jedinou výjimku stejně jako v minulých letech tvoří Rakousko, které se vrátilo na „bronzové“ třetí místo. Nejbezpečnější zemí světa zůstává už od roku 2008 Island.

Česká republika se oproti indexu z minulého roku sice posunula ze šestého na sedmé místo, výraznější bodové zhoršení však index nezaznamenal. Kvůli mírnému zhoršení se však před ČR posunula z osmého místa Kanada.

Nejbezpečnější země světa
1. Island
2. Nový Zéland
3. Rakousko
4. Portugalsko
5. Dánsko
6. Kanada
7. Česká republika
8. Singapur
9. Japonsko
10. Irsko

Čtěte také: Nejšťastnější zemí na světě je Finsko. Češi jsou na 21. místě

Mezinárodní tým expertů při hodnocení jednotlivých zemí zohledňuje celkem 23 faktorů, které určují, do jaké míry je ta která země mírumilovná. Experti tak zkoumají například podíl armádních výdajů na státním rozpočtu, počty násilných trestných činů a vražd nebo počet uvězněných lidí. Kombinací jednotlivých údajů pak určí celkové „skóre“ mírumilovnosti jednotlivých států.

Celou interaktivní mapu se všemi státy světa si můžete prohlédnout zde.
(Pro zjištění nejnovějšího indexu je nutno zadat na mapě rok 2018.)

Žebříček mírumilovnosti, který se oficiálně jmenuje Světový index míru každoročně sestavuje think tank Institut pro ekonomii a mír na základě poznatků mezinárodního týmu expertů. Seznam byl poprvé zveřejněn v roce 2007. Tehdy obsahoval jen 121 zemí, v současné době je to 163 jednotlivých států. Studie mírumilovnosti vznikla na popud australského podnikatele Steva Killelea a podporují ji osobnosti jako bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, dalajláma nebo bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Češi se posouvají v indexu štěstí

Jak jsme informovali dříve, Česká republika se v hodnocení 156 zemí na základě takzvaného indexu štěstí, který od roku 2012 vypracovává agentura OSN, umístila na 21. místě. Polepšila si tak oproti předchozímu roku o dvě příčky. Nejšťastnější zemí na světě je podle zprávy Finsko, které odsunulo vítěze předchozího ročníku Norsko.


Čtěte dále: Bod zdravotnického zlomu. Péče se po třiceti letech vzestupu zhoršila

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.