1 Evropské volby

Zpívající Bartoš, turista Svoboda a trenér Poc. V kampani se hodí všechno

, Nové

Témata: ,

Ačkoli jsou volby do Evropského parlamentu z hlediska volební účasti nejméně atraktivní, politici parlamentních stran a hnutí se i tak do poslední chvíle snažili zaujmout ve volební kampani. Klíčovými tématy se staly kvalita potravin, bezpečnost a role, jakou má Česko v Evropské unii hrát. Více než volební programy ale tradičně „baví“ volební spoty. A v těch se politici „vyřádili“.

Opoziční Piráti vyrazili pro natočení volebního klipu do ulic, jejich předseda Ivan Bartoš se opět chopil harmoniky a zpíval. Do priorit zařadili Piráti zachování svobody pohybu v EU, vymezili se vůči dotacím pro „obří agrokorporace“ a stejně jako vládní ANO nebo ČSSD zdůraznili „stejnou úroveň kvality potravin a spotřebního zboží".

Sociální demokraté svého lídra kandidátky a europoslance Pavla Ploce pro potřeby volebního spotu oblékli do sportovního. Vsadili na sportem inspirovaná hesla fér Evropa či fér hra a to s odkazem na nekvalitní potraviny. Vymezili se i vůči možnosti czexitu. „Všichni zastánci Czexitu by měli říci pravdu, co by odchod z EU opravdu znamenal pro Česko: vyšší nezaměstnanost, ztrátu možností studovat v zahraničí, pokles investic a ztížení exportu do EU, (...),“ píše se v programu ČSSD.

Vládní ANO s obavou „abychom nebyli Evropany druhé kategorie“ vsadilo na podobné téma jako koaliční ČSSD, včetně kvality potravin. Hlásá také zásadní reformu EU a návrat k „původnímu poslání – bezpečný a ekonomicky prosperující kontinent.“ Evropské volby z roku 2014 ANO vyhrálo, získalo čtyři mandáty.

Občanští demokraté jdou do eurovoleb mimo jiné s příslibem velkého právního úklidu, aby se radikálně snížil počet evropských norem. „EU by toho měla dělat méně, avšak lépe a smysluplněji. Smysl mají například jen taková pravidla, která jsou vymahatelná a skutečně odbourávají překážky, nikoliv vše ještě více komplikují,“ píše se v Evropském desateru ODS.

Opoziční SPD se již tradičně v kampani vůči EU silně vymezuje a podobně jako v uplynulých programech odmítá „diktát EU“, migraci a v kampani připomíná i nedávnou demonstraci SPD, na které vystoupili například předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders.

Komunisté s europoslankyní Kateřinou Konečnou v čele jsou v kampani vůči EU stejně oportunističtí jako SPD. S důrazem na „Evropu rovných států“ se vymezují i vůči Severoatlantické alianci (NATO), ze které chtějí dlouhodobě vystoupit. „Je nezbytné zastavit propojování Evropské unie a NATO,“ píše se v programu komunistů.

KDU-ČSL pro kampaň připravila video v přírodě se procházejícího lídra kandidátky a europoslance Pavla Svobody. V programu definuje české zájmy, kam řadí bezpečnou EU, členství v ní i v NATO. V otázkách migrace chce KDU-ČSL řešit její příčiny v místě vzniku. Strana odmítá vstup Turecka do EU.

STAN a TOP 09 se ve volbách definují jako proevropská síla, která nebude nikdy zpochybňovat prozápadní orientaci ČR a její členství v EU a NATO. Hlásí se i k tomu, aby „evropská politika nezapomínala na podporu rozvoje i těch nejmenších i nejodlehlejších regionů a obcí v ČR“.

Výsledky eurovoleb budou v neděli před půlnocí

Eurovolby se v Česku uskuteční v pátek 24. a v sobotu 25. května. Kandiduje v nich letos 39 stran, hnutí a jejich koalic. Jejich výsledky budou moci být zveřejněny až poslední květnovou neděli hodinu před půlnocí, neboť ve většině zemí EU se bude hlasovat právě v tento den.

Eurovolby v ČR v 2014 vyhrálo ANO, mandáty získalo sedm stran. Hnutí ANO získalo 16,13 procent a 4 mandáty. Druhá TOP 09/STAN s 15,95 procenty získala taky 4, stejně jako ČSSD s 14,17 procenty. Komunisté s 10,98 procenty získali tři mandáty, lidovci s 9,95 procenty také tři. ODS získala s 7,67 procnety dva mandáty a Svobodní se ziskem 5,24 jeden mandát.

Dále čtěte: „Rozšířil se nám tady takový nešvar.“ TOP 09 a STAN sázejí před volbami na Pelíšky

Poslední dvoudenní volby a sto let za opicemi? Český systém je zastaralý, jsme výjimkou v Evropě

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.