Revoluce v rozmnožování? Vědci pracují na tvorbě vajíček a spermií z kožních buněk
Alternativa pro neplodné páry
Metoda mimotělního oplodnění in vitro (IVF), kterou se narodily miliony dětí, by se mohla dočkat zásadního pokroku. Vědci totiž spějí k vyvinutí lidských vajíček nebo spermií pomocí „normálních“ tělních buněk, z jakých se například skládá kůže, píše server The Guardian.
Páry, které nemohly mít děti kvůli neplodnosti muže, nebo ženy například po rakovině vaječníku, potřebovaly dárce pohlavních buněk, aby mohly mít dítě. Vědci jsou ale na cestě k alternativě. Podle serveru The Guardian budou schopni vyrobit pohlavní buňky, gamety, prostřednictvím tělních buněk.
Namísto nepříjemného procesu, kdy si ženy zaváděly dávky hormonů s nejistými dlouhodobými účinky, by ženy mohla mít téměř neomezené množství vajíček vyrobených z kožních buněk.
Už v roce 2007 japonští biologové Shinya Yamanaka a Kazutoshi Takahashi ukázali, že somatická buňka může být přeměněna na kmenovou buňku, což je druh buňky, která je schopná se dělit a přeměnit na jiný buněčný typ. V takovém případě jde o indukovanou pluripotentní kmenovou buňku, tedy uměle připravenou buňku kmenovou.
Skupina vědců Kjótské univerzity v Japonsku v čele s Mitinorim Saitou zkoumá složitý proces na myších. Na nich experiment funguje, otázkou zůstává, zda v budoucnu bude aplikovatelný i na člověka.
Nejstaršímu „dítěti ze zkumavky“ bylo letos v červenci čtyřicet let. Embryolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Stepto odebrali vajíčko matky Louise Brownové, oplodnili ho spermiemi jejího otce Johna a embryo vložili zpět do dělohy matky. Za posledních čtyřicet let se podle odhadů narodilo mimotělním oplodněním vajíčka přes šest milionů dětí. Metoda se brzy podařila uskutečnit i u nás. První dítě bylo v České republice tímto způsobem narozenu 4. listopadu 1982.