Popravy, mučení, vytrhávání vlasů. Z Afghánistánu jdou zvěsti o krutosti Tálibánu
KRIZE V AFGHÁNISTÁNU
Z Afghánistánu pomalu přicházejí svědectví o krutosti Tálibánu, který zemi ovládl. Členové povstaleckého chodí ode dveří ke dveřím, hledají bývalé spolupracovníky zemí NATO a svržené afghánské vlády a vyhrožují jejich rodinným příslušníkům. Některé podle Fox News rovnou vraždí. K tomu rodiny několika bývalých afghánských vládních činitelů uvedly, že jejich příbuzní zmizeli nebo je drží Tálibán. Informovala o tom tamní stanice Tolo News.
Tálibové od uzmutí moci slibují, že se nikomu nebudou mstít. Řada západních expertů a politiků se však obává, že se jejich postoje příliš nezměnily od 90. let minulého století, kdy vedli v Afghánistánu represivní islamistický režim. „Tálibán zintenzivňuje pátrání po všech jedincích a spolupracovnících minulého režimu, a když se jim to nepovede, zaměřují se na jejich rodiny, které zatýkají a trestají podle své interpretace práva šáría,“ uvádí podle BBC zpráva norské organizace, která zpracovává zpravodajské informace pro OSN. „Ve zvlášť velkém ohrožení jsou jedinci v ústředních pozicích v armádě, policii a vyšetřovacích jednotkách,“ pokračuje dokument.
Tálibán si podle norských expertů vede seznam lidí, které se snaží najít. Podle šéfa organizace, která zprávu vypracovala, je přitom každý člověk na seznamu ve velkém nebezpečí, protože není vyloučeno ani to, že je začnou tálibové hromadně popravovat.
Někdejší guvernér a bývalý policejní šéf provincie Laghmán východně od Kábulu se tálibům vzdali před pěti dny, členové hnutí je však stále zadržují. Pohřešovaný je i policejní šéf jihovýchodní provincie Ghazní.
Svědectví o smrti
Současně se ukazuje, že Tálibán začal protivníky a nepohodlné likvidovat. Jeho bojovníci zastřelili příbuzného novináře pracujícího pro Deutsche Welle (DW). Informovala o tom tato německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost určená pro vysílání do zahraničí. Další příbuzný novináře byl při útoku těžce zraněn.
Podle televize Fox News přibývá zastřelených nebo oběšených. To mělo potkat tři vysoce postavené důstojníky afghánské armády, které Tálibán údajně vyvlekl na veřejné prostranství a popravil. V provincii Ghazní pak hnutí usmrtilo devět mužů. Některé měli zastřelit, jiné mučili, dusili, lámali jim končetiny nebo vytrhávali vlasy.
Mluvčí Tálibánu v posledních dnech prohlašovali, že si povstalci nechtějí vytvořit žádné vnější nebo vnitřní nepřátele. Slíbili rovněž amnestii pro všechny členy bezpečnostních složek bývalého režimu i ty, kteří spolupracovali s cizími mocnostmi.
Západní státy i mnoho Afghánců však vyjádřením Tálibánu příliš nedůvěřuje. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že se podle něj povstalci za posledních 20 let nezměnili. Podle řady expertů je nyní pro táliby jedinou motivací pro udržování dobrých vztahů se západními mocnostmi snaha o mezinárodní uznání formující se afghánské vlády.