1 Import Expo

Čína otevře trh a sníží dovozní cla, oznámil Si Ťin-pching

Nové

Témata: ,

Čínský prezident v pondělí v projevu na slavnostním zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) slíbil další snižování dovozních cel a otevíraní čínského trhu zahraničním investorům. „Hospodářská globalizace je nezvratný trend dějin,“ řekl Si Ťin-pching a v narážce na ochranářskou politiku prosazovanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem odsoudil „zákon džungle“. Konkrétní návrhy ke snížení napětí v obchodních vztazích ale neučinil.

I přes ujištění, že Čína myslí otevření svého trhu vážně, zmínil Si spíše vágně, že Peking plánuje zvýšení dovozu a domácí spotřeby a odstraňování obchodních bariér spolu s lepší ochranou autorských práv. Předpokládá nicméně nově, že Čína v příštích 15 letech doveze zboží v hodnotě 30 bilionů dolarů (679 bilionů Kč) a služby za deset bilionů dolarů. Ještě loni odhadoval objem dováženého zboží pouze na 24 bilionů dolarů.

Veletrhu CIIE s podtitulem „Nová éra, společná budoucnost“ se podle organizátorů účastní přes 130 zemí, 80 z nich včetně Česka se představuje národními pavilony. Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny, dnes čínského prezidenta provedl českou expozicí.

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard. Přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy se pak v srpnu vyšplhal na nový rekord 31,05 miliardy dolarů (689,8 miliardy Kč), a to navzdory obchodní válce, kterou Trumpova administrativa zahájila v červenci postupným zaváděním dovozních cel na čínské zboží.

Čtěte více: FOTO: Si Ťin-pching otevřel největší most, má 55 kilometrů a spojí Čínu, Hong kong a Macao

Zeman na veletrhu v Šanghaji zahrál před čínským prezidentem na piano


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.