1 extrémní výroky omladiny AfD

AfD zvažuje odloučení od své mládežnické organizace – obává se její radikalizace

NOVÉ

Témata: , ,

Německá protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) zvažuje, že se zřekne své mládežnické organizace. Vedení AfD totiž vadí pravicově extremistické výroky některých členů Mladé alternativy (JA), které by dost možná mohly přispět k tomu, že protestní stranu začne sledovat německá civilní kontrarozvědka. Ta už sleduje některé zemské pobočky JA.

"Předsednictvo Alternativy pro Německo vzalo s odporem na vědomí jednotlivé lidmi pohrdavé výroky členů Mladé Alternativy. Od JA očekává, že se s těmito členy okamžitě rozloučí," uvedla AfD v tiskovém prohlášení.

Situací ve své organizaci pro mladé se předsednictvo chce zabývat i na zvláštním zasedání, až svou zprávu předloží pracovní skupina, která se věnuje možnému sledování strany kontrarozvědkou. O tom, zda má být Mladá alternativa i nadále oficiálně napojena na AfD, by podle jejího vedení měl v budoucnu jednat i stranický sjezd.

Na jaké konkrétní výroky vedení strany odkazovalo, není úplně zřejmé. V minulosti ale například někdejší šéf Mladé Alternativy v Dolním Sasku Lars Steinke označil strůjce neúspěšného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera Clause von Stauffenberga za zrádce a zbabělce. Ospravedlňoval také nacistický útok na Polsko. AfD je podle kritiků sama pravicově populistická až radikální.

Někteří pozorovatelé jsou však přesvědčeni, že hlavní problém má Alternativa pro Německo jinde. I v jejím vedení totiž jsou politici, kteří jsou známí radikálními výroky. Jeden ze dvou předsedů strany Alexander Gauland například hovořil o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách a předseda durynské AfD Björn Höcke zase památník holokaustu v centru Berlína označil za "památník hanby".


Čtěte dále: Zeman je pro výměnu některých ministrů. Vadí mu Petříček jako „loutka Pocheho“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.