Nová rána pro rozpočet? Babiš slibuje důchodcům další peníze, průměrná penze má být 15 tisíc

Nová rána pro rozpočet? Babiš slibuje důchodcům další peníze, průměrná penze má být 15 tisícNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Dalších 900 korun

Echo24

Předseda vlády Andrej Babiš hodlá příští rok zvýšit penze o dalších 900 korun. Přitom v minulém roce jeho vláda odsouhlasila skokové přidání o stejnou částku. Do dvou let pak Babiš plánuje, aby byla průměrná penze patnáct tisíc korun. Otázkou zůstává, kde Babiš vezme na přidání důchodů peníze. Na letošní rok přiteklo na penze rekordních 472,5 milirady korun. „Hlavním zdrojem jsou odvody sociálního pojištění a díky nim i letos je důchodový účet přebytkový,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

Andrej Babiš se snaží neustále slibovat další a další navýšení důchodů. V minulém roce jeho vláda prosadila navýšení o necelých tisíc korun. To se má opakovat i v letošním roce. „Pravice za pět let v letech 2010-14 přidala seniorům jen 737 korun měsíčně, my jsme jim za rok přidali 900 korun měsíčně a lidem nad 85 let ještě o tisícovku měsíčně navrch,“ zkritizoval v rozhovoru pravicové politiky za úsporná opatření během celosvětové finanční krize. 

„Aby ale průměrná penze mohla být 15 tisíc, tak je k tomu třeba mít zdroje. Každopádně ale i pro příští rozpočet budou důchody priorita, protože jejich výši neurčuje pracovní trh, jako je tomu u mezd, které rostou rychleji než důchody,“ řekl Babiš pro Právo. Předseda vlády se kromě navyšování zavázal v programovém prohlášení i k důchodové reformě, která je ovšem v nedohlednu.

Kriticky se premiér postavil k záměru Jany Maláčové zavést povinné penzijní spoření v rámci třetího pilíře. Psali jsme zde. „Ale nechci, aby třetí pilíř byl povinný, protože to lidé nemají rádi a připomíná jim to starou dobu. Spíš je třeba lidem nabídnout možnosti,“ řekl Babiš v rozhovoru. Dodal také, že ministryně Maláčová přichází s nápady, i když neví, kde na ně vezme z rozpočtu peníze.

Babiš už v minulosti důchodcům zařídil 75-tiprocentní slevu na jízdné, které státní kasa dotuje mnoha miliardami. Jenom za září stát dopravcům vyplatil částku pohybující se okolo půl miliardy.

Dříve se Babiš navyšování bránil

Andrej Babiš se za vlády Bohuslava Sobotky stavěl ke zvyšování penzí zdrženlivě. V roce 2017 nechtěl zvýšit důchody o pět set korun, protože by to prý znamenalo nárůst výdajů o 22,3 miliardy korun. Tehdy by tak penze zatězovaly rozpočet 450 miliardami korun. Dnešní rozpočet však počítá s nárůstem o více než dvacet miliard na 472 miliard.

„Směřujeme ke 500 korunám za měsíc, to je navýšení o 22,3 miliardy. Už tento rok jsme navyšovali o 17 miliard korun, takže tam se blížíme k 450 miliardám korun,“ řekl Babiš jako tehdejší ministr financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Cesta do chudoby. Peníze pro vyšší důchody a nižší jízdné zajistí zlodějská daň

Past českých seniorů. Tvrdá daň za rezignaci na reformu důchodů

Související články