Demokraté dali ministrovi ultimátum. Chtějí celou Muellerovu zprávu, která očistila Trumpa

Demokraté dali ministrovi ultimátum. Chtějí celou Muellerovu zprávu, která očistila TrumpaNOVÉ
Donald Trump Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Vyšetřování vlivu Ruska na volby

Echo24

Šest výborů Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu vyzvalo ministra spravedlnosti Williama Barra, aby do 2. dubna parlamentu předal plný text zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera o ruském vlivu na americké prezidentské volby, která očišťuje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to agentura AP. Žádají rovněž o předání všech doprovodných dokumentů a shromážděných důkazů. Pokud se Barr do stanoveného data nepodřídí, bude dokumentace vyžádána obsílkou.

Barr minulý týden informoval Kongres, že Muellerova zpráva očišťuje prezidenta Donalda Trumpa z podezření, že během volební kampaně v roce 2016 on nebo jeho tým tajně spolupracovali s Ruskem. Mueller v informaci o svém dvouletém vyšetřování zároveň ponechal otevřenou otázku, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti. Rozhodnutí ponechal na Barrovi, který i v tomto směru prezidenta očistil. Potvrdil tak dlouhodobé stanovisko ministerstva spravedlnosti, že hlavu státu během mandátu nelze obvinit.

„Mueller se ve věci bránění výkonu spravedlnosti zdržel závěrů, což je signál, že chce, aby se na záležitost podíval Kongres a rozhodl,“ řekl v pondělí novinářům šéf sněmovního výboru pro dohled a reformu Elijah Cummings. Podle serveru Politico není vyloučeno, že demokratičtí kongresmani si pozvou ke slyšení Barra i Muellera.

Trump a jeho tým mezitím přecházejí do protiútoku a budou chtít pranýřovat a potrestat ty, kdo ruské vyšetřování vyvolali, napsal list The New York Times. Trumpovi spojenci chtějí, aby se zodpovídaly osoby odpovědné za „hon na čarodějnice“. Republikáni budou podle listu žádat ustanovení nového zvláštního vyšetřovatele, který by se tímto problémem zabýval.

Čtěte také: O „deep state“ proti Trumpovi není pochyb

Podle Steva Bannona, bývalého Trumpova bezpečnostního poradce, se teď prezident do svých odpůrců „pustí jako zvíře“. Trump se bude chovat „jako utržený ze řetězu“ a bude se snažit své oponenty „ztřískat“, předpověděl Bannon v rozhovoru pro server Yahoo News. Podle umírněných republikánů by naopak měl prezident, posilněný jako nikdy předtím, obrátit list a soustředit se na péči o budoucnost země.

Některá americká média v úterý už zveřejnila jména politiků, kteří by se mohli stát terčem Trumpovy msty. Je mezi nimi šéf sněmovního výboru pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff, podle listu The Washington Post zaznívá i volání po prošetření aktivit bývalého prezidenta Baracka Obamy nebo exministryně zahraničí Hillary Clintonové. „Je načase prošetřit činnost Obamových úředníků, kteří si vymysleli hoax o ruském spiknutí a šířili ho,“ napsal v pondělí na twitteru republikánský senátor Rand Paul.

Prezidentovi stoupenci se hodlají zaměřit i na média, vyplývá z informací amerického tisku. Prezidentský štáb, který připravuje kampaň k volbám 2020, lobbuje v celostátních televizích, aby kritizovaly demokraty šířící dnes už vyvrácené spekulace o Trumpově tajné spolupráci s Ruskem, napsal The New York Times.

Republikánský národní výbor, administrativní ústředí strany, vypracoval analýzu vysílání televizních stanic a dalších amerických médií. Porovnával v ní, kolik místa a času novináři věnovali Muellerově vyšetřování ve srovnání s informacemi o Trumpově státnických aktivitách, hlavně o boji s Islámským státem a o vyjednávání nových obchodních dohod. Ředitel komunikace v Trumpově volebním štábu Tim Murtanaugh rozeslal televizním moderátorům memorandum upozorňující na nedostatečnou důvěryhodnost některých demokratických politiků, které si zvou k besedám, napsal The Washington Post.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mayová zaznamenala další brexitovou porážku, tři ministři rezignovali

Trump je pro zveřejnění celé zprávy o vyšetřování ruského vlivu. Mueller podle něj jednal čestně

Související články