Malá na ministerstvo spravedlnosti nepatří, vzkazuje Babišovi ODS

spor o ministryni

Malá na ministerstvo spravedlnosti nepatří, vzkazuje Babišovi ODSAKTUALIZOVÁNO
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

ODS vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v pátek večer neuvedl Taťánu Malou (ANO) do úřadu ministryně spravedlnosti. Malá, kterou stejně jako zbytek vlády jmenoval ve středu prezident Miloš Zeman, nemá podle opoziční strany na funkci odbornou ani morální kvalifikaci. Pokud Babiš poslankyni do úřadu uvede, přijímá za její nominaci veškerou politickou odpovědnost, řekl novinářům místopředseda občanských demokratů Martin Baxa.

Představitelé ODS míní, že poslední zjištění kolem Malé dávají za pravdu těm, kdo říkají, že v čele spravedlnosti má řešit spíš než cokoliv jiného otázku trestního stíhání premiéra Babiše v případu Čapího hnízda. Odkázali na dřívější výrok Malé, kdy mluvila o možném odkladu Babišova stíhání v dotační kauze do doby, až skončí volební období.

Český rozhlas – Radiožurnál ve čtvrtek informoval, že oslovení experti nalezli v magisterské práci Malé prvky možného plagiátorství. V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Malá pochybnosti o originalitě práce odmítá.

Server Aktuálně.cz ve čtvrtek zjistil, že Malá vykonávala koncipientskou praxi na plný úvazek ve městě Dolný Kubín v Žilinském kraji, téměř 300 kilometrů od svého tehdejšího bydliště. „Pokud by se ukázalo, že svou diplomovou práci z části opsala a její koncipientská praxe probíhala jen na papíře, nemá v úřadu ministryně spravedlnosti co dělat,“ uvedl Baxa.

Malá by neměla být do úřadu uvedena, pokud nebudou pochybnosti rozptýleny, uvádí ODS. „Ministr spravedlnosti má mít nejen dostatečnou kvalifikaci pro výkon své funkce, ale i dostatečné hodnotové a morální vlastnosti. V tuto chvíli existují silné indicie, že paní ministryně nemá ani dostatečné vzdělání, ani dostatečné morální vlastnosti pro výkon své funkce,“ uvedl Baxa.

Babiš má v plánu uvést Malou do úřadu odpoledne po příletu z evropského summitu. V minulých dnech uvedl do úřadu šestici nových ministrů, kromě Malé doprovodí také Petra Krčála (ČSSD) na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Neprošla zkouškami na insolvenčního správce

Poslankyně Taťána Malá zkouškou neprošla podle informací deníku Echo24 dvakrát v roce 2013. Sama Taťána Malá na dotaz deníku Echo24, zda se zkoušek na insolvenčního správce účastnila, neodpověděla. I ministerstvo spravedlnosti, jehož šéfkou se zítra Taťána Malá stane, mlčí.

„Výsledky zkoušek se zveřejňují pod identifikačním číslem účastníka, ne pod konkrétními jmény. Výsledek zkoušky je osobním údajem, který u konkrétních účastníků nelze sdělovat,“ uvedla pro deník Echo24 tisková mluvčí Tereza Schejbalová. V Česku je nyní něco přes 600 insolvenčních správců.

Malou dříve vedle ODS kritizovali také Piráti či TOP 09. Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možným vládním angažmá Malé poukazovali také na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to odmítá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministryně Malá je podezřelá z plagiátorství. V diplomce opsala text i s překlepy

Tajemství budoucí ministryně. Taťána Malá neprošla zkouškami na insolvenčního správce