1 nemocniční zakázky

Bývalá ředitelka Bulovky zůstává ve vazbě. Soud její stížnost zamítl

NOVÉ

Témata: ,

Pražský městský soud ve čtvrtek v neveřejném zasedání zamítl stížnost na vazbu bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské, kterou policie obvinila v kauze údajných manipulací se zakázkami v některých pražských nemocnicích. Žena tak ve vazbě zůstane. Stejný soud v úterý rozhodoval o stížnosti proti vazbě u dalšího obviněného, severočeského podnikatele Tomáš Horáčka, i jeho ve vazbě ponechal.

Mluvčí soudu Markéta Puci rozhodnutí soudu komentovat nemohla, nejprve totiž musí být doručeno účastníkům řízení. „Mohu potvrdit, že soud dnes rozhodoval o stížnosti proti vzetí do vazby paní obviněné. Šlo ale o neveřejné jednání, kde nebyla přítomna ani jedna ze stran, výsledek tedy v tuto chvíli nemají, a proto ho i my nemůžeme sdělit,“ řekla novinářům Puci.

V případu čelí obvinění 11 lidí. Podle státních zástupců jsou stíháni pro trestné činy zjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, podplácení a přijetí úplatku. Obviněny jsou i dvě firmy.

Horáčka a Vrbovskou poslal do vazby Obvodní soud pro Prahu 5 na konci června. U podnikatele podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo pokračovat v trestné činnosti. V případě Vrbovské šlo o obavu z ovlivňování svědků. Zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Ústřední postavou kauzy je podle médií Horáček, který údajně ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. Vrbovská podle spisu zadávala svým podřízeným, tehdejšímu náměstkovi a pozdějšímu řediteli nemocnice Františku Novákovi a náměstkyni Marii Nushiové připravovat zadávací dokumentace zakázek tak, aby vyhovovaly Horáčkem preferovanému dodavateli, uvedl v minulosti server iROZHLAS.cz.

Novák je v kauze také stíhán, Nushiovou policie neobvinila. Podle serveru ale byla v polovině července odvolána z funkce ekonomické náměstkyně. Nováka odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Policie v Nemocnici na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Vedle Horáčka, Vrbovské a Nováka obvinila například i bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli stíhání rezignoval.

Čtěte také: Další zářez ministra Vojtěcha. Končí ředitel nemocnice Na Homolce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.