„Čeká nás divoká noc. Slabý Biden je pro demokraty přítěží“
PETER ROUGH O AMERICKÝCH VOLBÁCH
Ve Spojených státech budou kongresové volby. Jelikož spadají doprostřed prezidentského funkčního období, přezdívá se jim midterms. Volí se celá Sněmovna reprezentantů, dále 35 (třetina) senátorů, 39 guvernérů, parlamenty na úrovni států a mnoho dalších politiků. Jejich výsledek může zásadně ovlivnit administrativu Joea Bidena, který doposavad vládl za pomoci nakloněného Kongresu. Jaká jsou hlavní témata voleb a jaké mohou mít dopady, rozebral Peter Rough z think-tanku Hudson Institute. V minulosti Rough působil i v Bílém domě George Bushe mladšího a pracoval pro vedení Republikánské strany. O americké politice má perfektní přehled.
Co pozoruji dění v USA, všeobecné očekávání je, že republikáni získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale Senát je zatím na ostří nože. Souhlasíte s tím?
To je konvenční názor a je nejspíš správný. Zatím se volby neustále vyvíjejí. Nejdřív, na začátku léta, to byli republikáni, kteří měli velkou setrvačnost. Jde o první midterms nového prezidenta. Historicky, s výjimkou roku 2002 a možná dalších jednoho nebo dvou let, na která jsem zapomněl, se strana prezidenta u moci s prvními midterms potýká. V roce 2002 George W. Bush získal křesla v Kongresu navíc, ale to bylo umělé prostředí vytvořené 11. zářím, kde jeho následné lídrovství bylo považováno za skvělé. Ale jinak je to velmi těžké. Prezident Biden padal v průzkumech, byl takzvaně pod vodou čili jeho míra neoblíbenosti převyšovala míru oblíbenosti. Takže se očekávalo, že republikáni si povedou dobře. Na konci léta však setrvačnost byla na straně demokratů. Nyní si však myslím, že ji republikáni získali zpět, a vypadá to, že v listopadu zažijí dobrou volební noc.
Jaká jsou hlavní volební témata? Je to hlavně ekonomika a s ní spojená inflace?
Myslím, že výhoda republikánů se dá aspoň částečně vysvětlit jejich výběrem volebních témat. Demokraté kandidují na základě témat, která se pozvolna vytrácejí z paměti a mysli voličů. Zdůrazňují hlavně rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně potratů, ale s každým dnem se to vzdaluje. Vytahují hodně Donalda Trumpa a nepokoje z 6. ledna. To se ale také neustále vzdaluje v čase, není to sice dávná vzpomínka, ale neovlivňuje to každodenní život lidí. Republikáni naopak zdůrazňují témata, jako je kriminalita, inflace a stav ekonomiky. Všechna tato témata jsou neustále ve zprávách a ovlivňují myšlení voličů.
Zdá se, že do některých soubojů strany nenasadily svoje nejlepší lidi. V Georgii se republikánský kandidát na senátora Herschel Walker prezentuje jako sociální konzervativec, ale prasklo na něj, že má několik nemanželských dětí, a je podezření, že některé ženy poslal na potrat. V Pensylvánii zase demokratický kandidát do Senátu John Fetterman je relativně krátce po mrtvici a evidentně se ještě plně nezotavil. Může kvalita kandidátů ovlivnit jednotlivé střety?
Jsou strukturální faktory, které ovlivňují volby. Pak jsou tu samozřejmě jednotliví kandidáti, ze kterých si voliči vybírají. Myslím si, že jeden z problémů, který republikáni mají, a je to problém, který zdůrazňuje například lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell, je ten, že dělají nevynucené chyby, které je pak stojí klíčové senátní zápasy. Jsem si jist, že to platí i v případě sněmovny. Nyní to není jiné. Někteří kandidáti jsou lepší než jiní, někteří mají lepší výchozí pozici, někteří vedou lepší kampaň. Otázka je, jak se to všechno odrazí ve volební den. Například není jasné, jak dopadnou senátní volby v Georgii. To samé v Pensylvánii. Herschel Walker měl nyní vlnu negativních zpráv, které musel překonat, ale má také jistou autentickou kvalitu, která je pro některé voliče atraktivní. A je to rok republikánů a Georgie je lehce republikánský stát. Co se týče Pensylvánie, tak John Fetterman se v debatě opravdu trápil. Je jasné, že dopady mrtvice a jakékoli zdravotní problémy, kterými si prochází, pro něj budou ve volební den problém. Jeho protikandidát Dr. Oz působil kompetentně, takže uvidíme.
Nakolik je ve volbách silný faktor Donald Trump? Ovlivňuje stále dění u republikánů?
A prezident Joe Biden? Pomáhá své straně, nebo je spíš přítěží?
Má na výsledek voleb dopad rozhodnutí Roe vs. Wade, kdy Nejvyšší soud zrušil ústavní právo na potrat?
Pokud republikáni vyhrají, jak se změní americká politika vůči válce na Ukrajině?
Panují velké rozdíly mezi republikány a demokraty v otázce Číny?
Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.