Zlom v případu mrtvého černocha. Policista, který mu klečel na krku, je obviněn z vraždy
OBVINĚNÍ POLICISTY
Bývalý policista, kterého zachytilo video při klečení na krku zesnulého George Floyda, čelí obvinění ze zabití a vraždy třetího stupně. Podle americké CNN to uvedl prokurátor minnesotského okresu Hennepin Mike Freeman. Bývalého policistu v pátek zadržely místní úřady. Hrozí mu až 25 let vězení. Americký ministr spravedlnosti William Barr následně k incidentu v Minnesotě sdělil, že úřady prověří, zda čtveřice policistů neporušila federální zákony zaručující občanská práva.
Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze podle The Guardian zaplatit padělaným šekem. Jiná média uvádějí jako důvod zásahu padělanou bankovku či podezření z padělatelství. Podle policejní zprávy se vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zúčastnění policisté byli propuštěni z policejních sborů, obviněn a začten byl zatím pouze jeden z nich.
Bývalý policista byl obviněn z vraždy třetího stupně. Tato kategorie vražd je pro Minnesotu specifická, neboť naprostá většina států USA rozděluje vraždy do dvou stupňů na plánované a neplánované. V Minnesotě, ale také třeba v Pensylvánii, existuje ještě třetí stupeň. V případě Minnesoty je vražda třetího stupně takové usmrcení člověka, které nebylo předem promyšlené a ani záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohledy na životy ostatních, uvádí na svém webu právnická společnost Rivers Law Firm z minnesotského Minneapolisu. Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení.
Spojené státy zachvátily v souvislosti s případem protesty proti policejní brutalitě. V Minneapolisu ve státě Minnesota, kde protesty kvůli smrti zatýkaného černocha George Floyda trvají už tři dny, demonstranti zapálili policejní stanici a policie při živém vstupu zatkla černošského zpravodaje CNN i další členy štábu, později byli s omluvou propuštěni.
V Louisville v Kentucky, kde lidé zase demonstrovali za spravedlivé vyšetření smrti černošky Breonny Taylorové, kterou v březnu v jejím domě zastřelil policista, bylo postřeleno nejméně sedm lidí. Protesty reagující na Floydovu smrt se konaly také v Chicagu, Los Angeles, Memphisu nebo v New Yorku, kdy bylo zadrženo nejméně 70 lidí. Při nepokojích a rabování bylo podle televize CNN zničeno zhruba 170 podniků.
Minnesotská prokuratura uvedla, že vyšetřuje podíl dalších třech nyní rovněž bývalých policistů na Floydově smrti. Prokuratura očekává, že i proti nim budou vznesena obvinění. Americký ministr spravedlnosti William Barr následně k incidentu v Minnesotě sdělil, že úřady prověří, zda čtveřice policistů neporušila federální zákony zaručující občanská práva.