1 editorial

Dvakrát měř, jednou řež

komentář

Je nakonec dobře, že výsledkem první přímé volby prezidenta je Miloš Zeman, který vládne ve svém druhém funkčním období. V plném rozsahu se tak odhalila odvrácená, ale reálná tvář sice možná dobře míněných nápadů vyvolaných mediálním tlakem, povzbuzovaným aktivisty všeho druhu, na zlepšení stavu věcí veřejných. Vůbec nemá smysl diskutovat o tom, že kdyby byl zvolen někdo jiný než Miloš Zeman, nedocházelo by k ohýbání ústavy, které sledujeme při současné vládní krizi. Zákony a normy mají být koncipovány tak, aby něco takového neumožňovaly, aby odolávaly hlavně extrémním situacím. Chyba ale není na straně autorů ústavy, ale těch, kteří ji zprznili úpravou a vytvořili prostor pro hybridní prezidentský systém.

Hysterie, kterou přinášejí takzvaně lepší řešení, lze docílit snadno. Dnes snad díky sociálním sítím ještě snadněji než kdykoli předtím, ale důsledky dobře míněných myšlenek jsou nakonec ještě mnohem horší a hůř se napravují. Je marné spílat Miloši Zemanovi, že ohýbá ústavu. Nechová se výrazně jinak než jeho předchůdci, jen bezohledně využívá prostor, který dostal jako přímo volený prezident. Navíc nemá silné soupeře, stojí proti němu druhá liga a premiér oslabený skandály a trestním stíháním svým a svých blízkých. Miloš Zeman svým jednáním vytváří precedenty pro své nástupce, a je tedy na zvážení, zda chceme prezidentský systém, jako je ve Francii nebo Spojených státech, nebo vládu politických stran. Ve svých důsledcích je jedno, který z nich to bude, ale hybrid je vždy polořešením a paskvilem, jenž nic dobrého nedává. Ostatně současný stav je výsledkem protikorupční hysterie, která přinesla nejen přímou volbu prezidenta do systému vládnutí politických stran, ale vynesla i Andreje Babiše, jako jednoho z aktivních aktérů kritizovaného systému, do čela vlády.

Dnes možná dvojnásob platí Dvakrát měř, jednou řež, protože pod vlivem pocitu – celkem i oprávněného – ohrožení nezávislého fungování justice se uvažuje o zvláštním postavení státního zastupitelství, jež by se mělo nově zakotvit, rozuměj zprznit, v ústavě.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více