1 Významné jubileum

Na zdraví, myšáku! Mickey Mouse, milovaný i zatracovaný, je jen o 10 let mladší než naše republika

, NOVÉ

Témata: , ,

Bylo to ve druhé půli 20. let, kdy si myšák Mickey odbyl svou premiéru na stříbrném plátně. Ikonická postavička, která se později stala symbolem jedné z nejznámějších zábavních značek světa, v neděli oslavila své 90. narozeniny. Mickey Mouse, jehož vystihuje silueta z jednoho velkého a dvou menších kruhů, započal svou kariéru přesně 18. listopadu 1928 v New Yorku, a to v prvním veřejně promítaném snímku pojmenovaném Parník Willie.

V osmiminutovém černobílém klipu se společně s myšákem objeví i jeho kamarádka Minnie. Diváci i média byli z krátkého filmu, který odstartoval impérium Walta Disneyho, nadšeni. Málokdo však ví, nescházelo příliš, a Mickey Mouse se mohl jmenovat zcela jinak. Původní verze počítala s hlavním hrdinou, který se jmenoval Králík Oswald. Poté, co na něj společnost ztratila práva, zastoupil ho myšák, který se měl jmenovat Mortimer. Manželce Walta Disneyho se však jméno příliš nezamlouvalo, a tak navrhla jiné – Mickeyho.

K Mickeymu se postupně přidávaly další postavičky známého univerza, první barevný film potom přišel v roce 1938, jmenoval se Odvážný malý krejčí. Myšákova podobizna se od té doby objevila na tričkách či hodinkách, v komiksech, zkrátka všude, myšák doslova zaplavil Ameriku. Stal se z něj fenomén, který dokázal i změnit zákony. Třeba populární Mickeyho uši nosí děti při návštěvách Disneylandu dodnes. První zábavní park se otevřel v roce 1955. Roku1978 myšáka jako první malovanou postavu zvěčnili na hollywoodském chodníku slávy. 

Aby oslavila jeho významné jubileum, otevřela společnost Disney na Manhattanu v New Yorku výstavu nazvanou Mickey: The True Original Exhibition, kde návštěvníci najdou původní kresby a předměty. Potrvá až do února.

Disney je ale také firma, u níž lidé často poukazují na množství značek, které do sebe pohltila. Mezi ně patří studio stojící za animovanými filmy jako Toy Story, Úžasňákovi nebo Příšerky s. r. o., tedy Pixar, dále superhrdinové ze světa Marvelu nebo sága Star Wars. Pod konglomerát reprezentovaný myšákem patří i 21st Century Fox, které vydává příběhy o rodině Simpsonových.

Čtěte také: Obří obchod za 52 miliard dolarů. Walt Disney koupí většinu 21st Century Fox

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.