Příprava na izolaci? Rusko si chce vyzkoušet odpojení od světového internetu

Odpojení internetu

Příprava na izolaci? Rusko si chce vyzkoušet odpojení od světového internetuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

Domov

Echo24

Rusko se chce v nejbližší době odpojit od globálního internetu. Důvodem má být test, který prověří připravenost operátorů a infrastruktury. Zprávu přinesl server Lupa.cz s odvoláním na zahraniční portál ZDNet a ruskou agenturu RBK. Cvičné odpojení je také reakcí na chystaný zákon o izolaci ruského internetu od zbytku světa.

Dalším důvodem je také vyzkoušet internetovou infrastrukturu v případě zahraničních útocích. Serveru ZDNet uvádí, že o plánovaném testu rozhodla skupina Information Security Working Group na konci letošního ledna. Datum zkoušky zatím známé není, předpokládá se však, že by se cvičné odstřihnutí od internetu mohlo uskutečnit v první čtvrtletí roku 2019.

Jasné není zatím ani to, jak dlouho bude plánovaný výpadek trvat, či jestli všichni čtyři operátoři působící na ruském trhu odstřihnou od internetu i své zákazníky.

Test tak reaguje i na navrhovaný zákon z roku 2018, který po operátorech požaduje, aby v případě cizí agrese byli schopni odpojit zemi od mezinárodního internetu. Právě to má prověřit plánovaný výpadek. Návrh totiž počítá s tím, že v případě útoku nebo krize má běžet ruský internet pouze přes předem schválené peeringové uzly. Ty jsou schválené od ruského telekomunikačního úřadu Roskomnazor. Uzly navíc mají ověřovat, zda datový provoz neprochází přes zahraniční infrastrukturu a zůstává v Rusku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Regulace internetu v USA. Federální komise zruší síťovou neutralitu

Rusko může odstřihnout od internetu země NATO, varuje britská armáda