2 Hrozba ekonomické katastrofy

Rusko může odstřihnout od internetu země NATO, varuje britská armáda

, NOVÉ

Témata: , , ,

„Nová hrozba našeho způsobu života.“ Šéf generálního štábu britské armády Stuart Peach varuje, že by Rusko mohlo přerušit internetové a komunikační podmořské kabely nejen Británie, ale i dalších zemí Severoatlantické aliance, což by mohlo mít na ekonomiku hrozivý dopad. Podle něj si NATO musí komunikační linii lépe bránit, informují britská média.

Podle Peache se v posledních měsících ruské loďstvo až podezřele přibližovalo ke kabelům na mořském dně. „Modernizace ruského námořnictva a konvenčních i nukleárních ponorek představuje hrozbu, a proto jsme spolu se svými atlantickými spojenci jako prioritu určili mise na ochranu mořských komunikačních linií,“ řekl Peache, který příští rok nahradí českého generála Petra Pavla a stane se šéfem Vojenského výboru NATO.

Podmořské kabely jsou naprosto zásadní pro komunikaci mezi Amerikou a Evropou, píše deník Guardian. „Jde o riziko způsobu života, jak ho známe,“ uvedl pro deník Peache. „Přerušení by mělo katastrofální dopad jak pro mezinárodní obchod, tak pro internet,“ dodal.

Přes podmořské kabely probíhá 97 procent komunikace a denně přes ně proběhnou transakce v hodnotě deseti bilionů dolarů. Země NATO musí hrozbám čelit modernizací vlastního loďstva. I konzervativní poslanec Rishi Sunak varoval, že jsou podmořské kabely chráněny nedostatečně a jsou velmi zranitelné proti útoku nepřátelské mocnosti nebo teroristů.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem

Před dvěma lety informoval americký deník The New York Times o tom, že se případného poškození komunikačních kabelů v období konfliktů a přerušení internetu ze strany Ruska obávají i Američané. „Znepokojilo by nás, kdybychom se dozvěděli, že některá země manipuluje s komunikačními kabely. Nicméně vzhledem k utajované povaze operací prováděných ponorkami nezveřejňujeme žádné podrobnosti,“ uvedl americký armádní mluvčí William Marks.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Radioaktivita? Rusko prý za nic nemůže, na vině má být pád družice

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.