1 Christopher Street Day

VIDEO: Statisíce lidí pochodovaly Berlínem pro podporu sexuálních menšin

NOVÉ

Témata: ,

Statisíce lidí dnes pochodovaly Berlínem, aby podpořily sexuální menšiny. I 40. ročník akce známé jako Christopher Street Day, která má také politické cíle, se nesl ve znamení barev duhy. Právě ty jsou symbolem homosexuálů a lesbiček.

Pochod, jehož hlavní osu tvořilo asi 70 kamionů a autobusů, vyrazil ze západoberlínské nákupní třídy Kurfürstendamm za zvuků taneční hudby kolem 13:00 SELČ. Hned v jeho úvodu procházely stovky lidí oděných do pestrobarevných kostýmů, které často doplňovalo líčení a třpytky. Řada mužů zvolila ženské oblečení s vysokými podpatky nebo naopak jen krátké trenýrky. V podobném stylu si uvolněnou atmosféru užívaly i desetitisíce přihlížejících z celého světa, které neodradily ani teplotky kolem 32 stupňů Celsia.

Letošní pochod hrdosti sexuálních menšin měl motto „Moje tělo – moje identita – můj život“, čemuž odpovídala i řada transparentů, které jeho účastníci třímali. „Jsem takový, jaký jsem“, „Bez omezení lesbická“, „Nejsem zmatený, ty jsi“, stálo na některých z nich. Nesli je lidé z celého světa – v průvodu šli například Kanaďané, Venezuelané, Poláci nebo Bavoři oděni ve svém tradičním oblečení.

Pochod, který mohl na první pohled vypadat jako velká letní párty, měl i letos politický rozměr. „Má to být párty, a je to tak dobře, ale jde také o politické požadavky,“ zdůraznil Kevin Clarke z berlínského muzea homosexuálů. Letos pořadatelé chtěli třeba zrovnoprávnění všech rodinných uspořádání, spravedlivé zastoupení lesbiček v médiích nebo větší zviditelnění dějin sexuálních menšin ve školství.

Prosazení řady zásadních požadavků už letošní Christopher Street Day mohl slavit. „Manželství pro všechny je už rok skutečností a já mám dobré zprávy – země se točí dál. Kvůli naší lásce nás nepostihlo cunami, zemětřesení ani mor, jak tvrdili někteří naši nepřátelé,“ prohlásil dnes jeden z řečníků. Připomněl tak loňské překvapivé uzákonění manželství pro páry stejného pohlaví ve spolkové republice.

Ocenil také, že Německo loni schválilo zákon, jež rehabilitoval desetitisíce homosexuálů, kteří byli ve spolkové republice od konce druhé světové války do roku 1994 odsouzeni podle zákona zakazujícího sexuální styky mužů. Pochod dnes vyvrcholil u Braniborské brány v centru Berlína, kde akce pokračovala do večerních hodin.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nedostatek vojáků. Německo zvažuje, že naverbuje cizince. Dá jim za to občanství


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.