Berňák ukončil vyšetřování reklamy na Čapím hnízdě bez doměření daně

Kauza Čapí hnízdo se rozšiřuje

Berňák ukončil vyšetřování reklamy na Čapím hnízdě bez doměření daněNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Na možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo přitom už v roce 2014 upozornil Česko německý finanční úřad v Chemnitzu. S německým podnětem, který se týkal smlouvy o reklamě mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo z konce roku 2011, se český berňák vypořádal jedním řízením. To skončilo bez doměření daně.

Výsledkem řízení nebyl kromě doměření daně ani podnět orgánům činným v trestním řízení. Deník Echo24 to zjistil pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Postup finanční správy ve věci podnětu od německého berňáku ale budí rozpaky.

Podnět z Německa, že se holding Agrofert možná dopouští daňových úniků, přišel do Čech v prosinci 2014 na základě výměny informací, která probíhá mezi správci daně zemí EU. Německu se nezdála smlouva uzavřená mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, na základě které německý Agrofert zaplatil Čapímu hnízdu v roce 2012 téměř devět milionů za reklamu. Deník Echo24 má smlouvu k dispozici. Čapí hnízdo přitom mělo podnikat v pohostinství a stravování.

Deník Echo24 dotazy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zaslal finanční správě už v červenci 2018, odpovědi získal až na konci února 2019. Že přišel podnět z německého berňáku, finanční správa loni v létě potvrdila. Psali jsme o tom ZDE.

Berňák žádnou daň nedoměřil

Finanční úřad pro Prahu deníku odpověděl, že na základě informace od německých úředníků v Chemnitzu (Saská Kamenice) zahájil řízení vůči jednomu subjektu. Vůči jakému, nemůže berňák kvůli zákonné povinnosti mlčenlivosti sdělit. Zda šlo o Imobu, coby nástupnickou firmu Čapího hnízda, tak není možné zjistit. Sám mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku Echo24 řekl, že žádné daňové řízení se společností Imoba zahájeno v posledních pěti letech nebylo. „Zdůrazňujeme, že si nejsme vědomi jakéhokoli pochybení. Ve věci Čapího hnízda vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Věříme, že ke stejnému závěru dojde i policie,“ dodal Hanzelka.

Výsledkem tohoto dnes už ukončeného řízení každopádně nebylo doměření daně ani podnět orgánům činným v trestním řízení, uvedl pražský berňák. Policie ale začala nedávno prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové únik. Ve středu na to upozornil deník Neovlivní.cz. Trestní stíhání v případu zatím zahájeno nebylo. Kauza Čapí hnízdo se tím ale rozšiřuje, už nyní je za dotační podvod v souvislosti dotací pro farmu stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Premiér Babiš ale dlouhodobě vylučuje, že by v Čapím hnízdě došlo k nějakému pochybení.

Přes výdaje na reklamu se dají snižovat daně z příjmu

Postup finanční správy ve vyšetřování podnětu od německého berňáku ale budí rozpaky. Jádrem případu je totiž možnost, že objednáváním reklamy Agrofertem u farmy Čapí hnízdo mohla farma firmám z holdingu pomáhat šetřit na daních. V podnikaní totiž platí za obecně známe, že přes výdaje na reklamu se dají zvyšovat náklady ve firemním účetnictví, a tím snižovat daně z příjmu.

Firem patřících do holdingu, které u Čapího hnízda reklamu objednávaly, bylo totiž více. Vyplývá to ze zprávy OLAF k vyšetřování dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Že si holding Agrofert objednával reklamy za stovky milionů korun, zjistily už dříve Hospodářské noviny (HN). Smlouva mezi německou dcerou a farmou z roku konce roku 2011, kterou má Echo24 k dispozici a na níž upozornil německý finanční úřad, tak představuje zlomek objednané reklamy. Přináší ale popis toho, co měla farma za miliony od Agrofertu dělat.

Český berňák přesto zahájil pouze jedno řízení. Nemohl tak tedy z logiky věci prošetřit všechny tyto objednavatele reklamu u Čapího hnízda, kteří patří výhradně do skupiny Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články