Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdo

Kauza Čapí hnízdo se rozšiřuje

Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdoAKTUALIZUJEME 1
Domov
Sdílet:

Policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Serveru Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Státní zastupitelství tak potvrdilo, že se věnuje případu, na který upozornil už loni v létě deník Echo24.

Trestní stíhání v případu zatím zahájeno nebylo. „Městské státní zastupitelství v Praze vytěžilo informace získané v rámci vyšetřování věci označované kauza Čapí hnízdo, které by mohly nasvědčovat tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl ve středu ráno pro Echo24 mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. „Tyto poznatky Městské státní zastupitelství v Praze předalo pod vlastní spisovou značku policejnímu orgánu k šetření,“ dodal Cimbala s tím, že se věc nachází v prvotní fázi před zahájením trestního stíhání.

Podle Neovlivní jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Už více než tři roky pražská policie vyšetřuje v kauze Čapí hnízdo údajný dotační podvod, kvůli kterému stíhá premiéra Andreje Babiše (ANO) a některé členy jeho rodiny. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky firmu nikdo nekontaktoval. Koncern, který do předloňského února vlastnil Babiš a následně jej vložil do svěřenských fondů, neví o žádném pochybení.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy předali oficiálně českým kolegům z finanční správy, deník Echo24 o tom informoval loni v létě.

Dále čtěte: Německý berňák se zajímá o Čapí hnízdo. Upozornil na miliónovou smlouvu o reklamě

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie, která od roku 2015 řeší dotaci EU pro Čapí hnízdo, objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Premiér je nyní v USA. „Je to jistě velká náhoda, že se podobná věc opět objevila v médiích zrovna v době, kdy náš bývalý akcionář odcestoval do zahraničí. Nemáme o tom žádné informace, nikdo nás nekontaktoval. Zdůrazňujeme, že si nejsme vědomi jakéhokoli pochybení. Ve věci Čapího hnízdo vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Věříme, že ke stejnému závěru dojde i policie,“ sdělil za Agrofert Karel Hanzelka.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Dále čtěte: Berňák odmítá říct, zda prošetřil miliónovou smlouvu o reklamě na Čapím hnízdě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články