Zmatek s letními tábory. Ministerstvo na poslední chvíli změnilo pravidla, skauti se zlobí
LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY
Letní prázdniny začínají už za dva týdny, do poslední chvíle však stále není jasné, za jakých podmínek se budou moci děti zúčastnit letních táborů. Teprve v pondělí vláda totiž konečně schválila opatření ministerstva zdravotnictví, které na poslední chvíli několikrát měnilo pravidla. O podmínky pro tábory jsme žádali tři měsíce předem, současná podoba opatření způsobí jen komplikace a starosti pro všechny strany, upozornila pro Echo24 Barbora Trojak, mluvčí organizace Junák – český skaut. Resort následně uvedl, že stížnosti skautů vnímá a jednání proto pokračují. Konečné rozhodnutí by mělo padnout ve středu odpoledne.
Původní opatření schválené vládou v pondělí 7. června počítalo s otestováním všech účastníků před odjezdem na letní tábor a pak každých sedm dní. Pořadatelé táborů ale poukazovali na to, že to výrazně zkomplikuje organizaci, a požádali proto ministerstvo zdravotnictví o změnu. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tehdy v reakci prohlásil, že na testování každých sedm dní trvá.
Nakonec ale nebude několikrát diskutované opakování testů nutné, a to za podmínky, že se všichni před odjezdem na tábor prokážou negativním PCR testem, který nesmí být starší 72 hodin. Výjimka je možná pouze v případě, že dotyčný covid-19 už prodělal, nebo absolvoval očkování. V případě, že byť jen jeden z účastníků ale bude mít pouze test antigenní, budou muset všichni účastníci opakovat testování každých sedm dní, vyplývá to z aktuálního opatření, které schválila vláda v pondělí 14. června.
Podle českých skautů však podmínky, které nakonec schválila vláda, neodpovídají tomu, co minulý týden přislíbili pořadatelům táborů ministr Vojtěch a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Oznámením podmínek 2 týdny před zahájením táborů stát pořadatelům znemožnil zohlednit vícenáklady za testy do rozpočtů, přípravu i srozumitelnou včasnou komunikaci s rodiči. Vytváření takové úrovně nejistoty pro desetitisíce dobrovolníků a statisíce rodin je neomluvitelné,“ upozornila organizace Junák – český skaut na svém twitteru.
Podmínky, které minulý týden ministr @adamvojtechano i hlavní hygienička přislíbili pořadatelům táborů, už opět neplatí. @ZdravkoOnline tak již potřetí během 7 dní změnilo podmínky testování, naposledy teď, 2 týdny před startem táborů. [1/7]
— #SKAUT (@skaut) June 15, 2021
Skautům vadí, že povinnost přetestovat se každý týden nenastává pouze tehdy, když se všichni před nástupem na tábor stihli otestovat PCR testem. „Situace, kdy rodiče nenajdou včasný termín, budou přejíždět z dovolené nebo že kdokoliv, byť jen jedno dítě z celého kolektivu, přijede otestovaný pouze antigenním testem vede k tomu, že se otestovat po sedmi dnech musí úplně celý tábor. To přináší náklady pro rodiče nebo oddíly a především starosti pro obě strany,“ uvedla mluvčí skautů Barbora Trojak pro Echo24.
Pro organizaci to podle Trojak znamená úplně nové kolo komunikace, kdy budou muset skauti dostat tuto informaci k vedoucím více než tisícovky táborů a k rodičům více než 30 tisíc dětí. „To vše 14 dní před začátkem táborů a v situaci, kdy jsou termíny na testovacích místech rozebrané, některá testovací místa vůbec neposkytují testy zdarma „na pojišťovnu“ nebo mají rodiče rezervované termíny podle původních pravidel, tedy v rámci 7 dní před táborem,“ vysvětlila s tím, že o jasné podmínky žádali již tři měsíce předem.
Ministerstvo zdravotnictví podle vyjádření mluvčí Gabriely Štěpanyové stížnosti skautů vnímá.„(Resort) bude hledat v otázce nastavení testování takový konsensus, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany účastníků tábora před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh,“ uvedla Štěpanyová.
Týdenní očkování odmítají také organizátoři táborů sdruženi v České radě dětí a mládeže, v Asociaci dětské rekreace a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR. „Finanční zátěž testování po sedmi dnech ponesou rodiče nebo organizátor tábora. Je těžko představitelné, že by organizátoři dokázali přesunout děti po sedmi dnech na oficiální testovací místa, kde by byly testy zdarma,“ shodují se ve společném vyjádření.
„Testování přímo na táborech pomocí samotestů bude nejen finančně, ale i organizačně velmi náročné. U menších táborů v lese se jeví samotesty jako neopodstatněné, u táborů, kterých se účastní několik stovek dětí je samotestování otázkou mnoha hodin, které zasáhnou do programu,“ dodávají.
Podle ředitele kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřeje Šejtky by měly být známé výsledky jednání s ministerstvem zdravotnictví ve středu odpoledne, uvedl to pro Rdiožurnál.