1 Spor v pražské koalici

Na pražské radnici je dusno kvůli kontrolám bytů. Bude to mít dopad i na primátora?

, Nové

Témata: , , , ,

Spor v pražské koalici, který se točí kolem návrhu Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdaňovat, dohnal zástupce koalice k jednacímu stolu. Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) pohrozil odchodem z koalice, pokud by Piráti návrh nestáhli. Pokud by se tak skutečně stalo, mělo by to vliv i na celou pražskou radnici. Nynější koalice by totiž ztratila většinu v zastupitelstvu a dosavadní pirátský primátor Zdeněk Hřib by neměl v zastupitelstvu dostatečnou oporu.

Podle Pirátů jsou za vším nepřesné informace v médiích a jde o nedorozumění, podle Pospíšila tím ale spor bagatelizují. Sporem se budou v pátek zabývat zástupci pražské rady, jde o první vážný spor od komunálních voleb v říjnu 2018.

Zástupci pražské koalice se v pátek v devět ráno sejdou kvůli dopisu, který poslal primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a lídrovi Prahy Sobě Janu Čižinskému předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v souvislosti s návrhem zmapovat počet prázdných bytů v Praze s pomocí údajů z elektroměrů. Deníku Echo24 to sdělila vedoucí poradců primátora Martina Vacková.

Pospíšil se ohradil proti obsahu návrhu i proti tomu, že nebyl projednán v koalici. „Je to pro nás tak zásadní, že kdyby koaliční partneři na takových ultralevicových řešeních trvali, tak my bychom v takové koalici nemohli být,“ řekl Pospíšil pro Echo24. „Já osobně, jakož i celá koalice Spojených sil pro Prahu, nesouhlasíme s myšlenkou, že by měla v Praze prostřednictvím společnosti Pražská energetická a.s. proběhnout kontrola elektroměrů a skrze jejich odečet odhalit počet prázdných bytů v Praze. Přičemž v další fázi by mohla být na vlastníky takových bytů uvalena vyšší daň z nemovitosti,“ uvedl Pospíšil v dopise. Jde podle něj o zasahování do soukromí a vlastnického práva vlastníků bytů.

Podle Pirátů koaliční krize nehrozí, jde prý o nedorozumění

Podle Pirátů jde o nedorozumění. Už minulý týden „hodili zpátečku“, když řekli, že média uvedla nepřesné informace, ze kterých Pospíšil vychází. Data od společnosti PRE mají mít podle Pirátů formu zcela anonymizované statistiky a nemají se týkat konkrétních bytů, ale celých katastrů. Město tak chce zjistit, jestli vůbec nějaký problém s větším množstvím nevyužívaných bytů existuje.Rozhodně nikdy nebylo zamýšleno data z tohoto průzkumu využívat k vytipovávání bytů, kde by byla větší daň. Město ani nebude mít data o jednotlivých bytech,“ uvedl radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Podle Zábranského není pravda ani to, že by Piráti navrhovali vyšší zdanění prázdných bytů. Koaliční schůzka se tak sice tento nebo příští týden uskuteční, z pohledu Pirátů je však v zásadě zbytečná, protože vychází z informací, které nejsou pravdivé. Takže si myslím, že se to velmi rychle vyjasní a myslím si, že žádná koaliční krize nehrozí,“ uvedl radní.

Na Facebooku se ke „koaliční krizi“ vyjádřil i primátor Zdeněk Hřib: „Údajná koaliční krize vznikla ve chvíli, kdy ji pan Jiří Pospíšil sám vyvolal. Začal totiž kritizovat něco, co jsem nikdy neřekl a co není pravda. Mrzí mě, že tuto kritiku medializoval, aniž by se mnou předem navázal dialog a nechal si věc vysvětlit, navíc v době mé zahraniční služební cesty. Mrzí mě také, že jakožto lídr jednoho z koaličních subjektů mediálně poškozoval Českou pirátskou stranu, partnerskou stranu, výroky o šmíráctví a komunistických praktikách. Věřím, že si tato nedorozumění osobně vyjasníme a opět bude čas na práci pro Prahu a Pražany. Protože to je ten důvod, proč tu všichni jsme.“

Pospíšil se nicméně domnívá, že Piráti věc bagatelizují.Mrzí mě, že si Piráti neuvědomují, že toto je pro nás zásadní ideologický spor a snaží se věc bagatelizovat. My chráníme lidská práva, v tomto případě právo vlastnické, do kterého se Piráti snaží hrubě zasáhnout. Pokud od takových nápadů Piráti ustoupí, koalice bude pokračovat,“ řekl Pospíšil.

Bytová krize v Praze

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developerů i dalších stavebníků, například bytových družstvy. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Pospíšil pohrozil Pirátům rozpadem pražské koalice. Důvod? Kontroly prázdných bytů

Trend, který nepotěší. Staví se čím dál menší byty

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.