1 Aktivismus na palubě letadla

VIDEO: Další aktivistka bránila v letadle deportaci migranta. S Finkou se policisté nepárali

, NOVÉ

Témata: , ,

Je to teprve týden, co se švédská studentka v letadle obrazně i doslova postavila proti deportaci afghánského migranta zpět do jeho vlasti. Zatímco ona se svým protestem uspěla, právní asistentka finské strany Zelených Aino Pennanenová měla smůlu. Když si všimla, že v letadle sedí muž, jenž má být vyhoštěn, pokusila se jeho deportaci zabránit tím, že si taktéž odmítne sednout. Celou věc přitom natáčela na svůj mobilní telefon. Přivolaní policisté však Pennanenovou vyvedli a letadlo i s mužem odletělo.

„Na palubě je muž, kterého deportují… Nechci, aby toto letadlo vzlétlo, pokud je zde člověk, který je násilně poslán na smrt,“ vysvětluje na videu Pennaneová důvod, proč se odmítá usadit na své místo. Letadlo přitom nemířilo do žádné válkou zmítané země, jak by se z jejích obav dalo usuzovat, nýbrž pouze do Berlína. Jaká měla být mužova konečná destinace, není jasné. Pennanenová se svěřila finskému listu Helsingin Sanomat s tím, že sama netušila, do které země má být muž, kterého se zastala, deportován.

Aerolinky vyžadují, aby pasažéři v době vzletu a přistávání z bezpečnostních důvodů seděli připoutáni na svých místech, což se Pennaneová svým chováním snažila narušit. Oproti švédské studentce, která si takto minulý týden vymohla přerušení deportace afghánského migranta zpět do jeho vlasti, Finka úřady nepřelstila. 

Jelikož opakovaně neuposlechla nařízení posádky, byla na palubu přivolána policie, která Pennanenovou urychleně eskortovala z letadla. Finský server Yle.fi s odkazem na místní policii uvádí, že žena nebyla obviněna z žádného trestného činu, ovšem pravděpodobně jí hrozí přestupkové řízení.

Letadlo společnosti Finnair nakonec odletělo z helsinského letiště s asi desetiminutovým zpožděním.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Italský ministr vnitra Salvini slibuje sčítání Romů. Ty bez dokladů deportuje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.