Babišovi se Zemanův projev líbil, podle Fialy prezident nasměroval ČSSD ke zničení

Reakce na Zemana

Babišovi se Zemanův projev líbil, podle Fialy prezident nasměroval ČSSD ke zničeníNOVÉ 1
Domov

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) označil projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD za pravdivý, trefný a vtipný. Předseda ODS Petr Fiala se Babišovu hodnocení nediví, podle něj Zemanova doporučení směřovala ke zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO. Zeman v projevu mimo jiné vyzval ČSSD, aby jednala s ANO o podpoře vlády, neusilovala ale o ministerské pozice. Zemanova slova na sjezdu kritizovali například předseda TOP 09 nebo exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Přemýšlím, kdy jsem slyšel lepší projev na stranické půdě, než byl ten dnešní, co pronesl pan prezident. Musím říct, že byl skvělý. Pravdivý, trefný, vtipný a pronesený spatra. Podle mě geniální rétor,“ napsal Babiš.

„Andreji Babišovi se projev Miloše Zemana na sjezdu ČSSD líbil. Nedivím se mu. Prezident ČSSD doporučil, ať jde do vlády s ANO, ale vlastně nejde do vlády, ať nechá ministerská křesla ANO a pro sebe ať chce jen náměstky. Lepší recept k zničení ČSSD a jejímu nahrazení hnutím ANO už ani nelze dát,“ napsal Fiala na Twitteru.

„‏Miloš Zeman říká sociálním demokratům: vzdejte se Babišovi a nechtějte ani ministry. Ještě někdo pochybuje, že vzniká Zemanova vláda?“ uvedl Pospíšil. Zeman nabádal ČSSD, aby jednala s ANO o podpoře vlády, neměla by však do kabinetu vysílat ministry, ale usilovat o pozice náměstků.

Také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka kritizoval Zemanovo doporučení pro sociální demokraty ohledně vládní účasti. „Myslím, že cílem každé politické strany má být taková koalice, kde bude moci prosazovat svůj program, kde bude mít partnery, kteří se na takovém programu budou chtít podílet a budou chtít s takovou stranou v takové koalici působit. Určitě se to nedá vyměnit za pozice náměstků,“ napsal.

Herman na Twitteru napsal, že Zeman byl ve svém projevu arogantní, urážel a rozděloval společnost. Kritizoval také výrok prezidenta o podrazácích, který Zeman pronesl v souvislosti s některými politiky ČSSD. „Chucpe v přímém přenosu. Člověk, který mě osobně na podzim 2016 tvrdě podrazil v kauze Brady – dalajláma, vyzývá jiné, aby nebyli podrazáky!“ připomněl Herman svůj spor se Zemanem o státní vyznamenání pro Jiřího Bradyho, který přežil holokaust.

Zeman vyzýval ČSSD, aby neodcházela do opozice, ale aby vyjednávala s hnutím ANO o novém kabinetu. Osobně však prezident soudí, že sociální demokraté by neměli požadovat vládní křesla, jen pozice náměstků.

Prezident také označil za důvod poklesu preferencí ČSSD to, že strana v čele neměla silnou osobnost. Nepřímo zmínil bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, který loni několik měsíců před volbami opustil funkci předsedy strany. Sobotka měl zejména v závěru fungování předchozí vlády spory s tehdejším ministrem financí Babišem.

Čtěte také: ON-LINE: Doporučuji zahájit jednání s ANO, řekl Zeman na sjezdu ČSSD. Nikoho nepodpořil