GIBS bude kontrolovat poslanec ANO. Opozice mluví o státním převratu

zvolení šéfa komise pro GIBS

GIBS bude kontrolovat poslanec ANO. Opozice mluví o státním převratuAKTUALIZOVÁNO
Jiří Mašek Foto:

Foto: Hnutí ANO

Domov

Echo24

Zvolení zástupce hnutí ANO Jiřího Maška do čela komise pro kontrolu GIBS je porušení všech dohod a zvyklostí, shodující se opoziční poslanci. Obávají se také vlivu, kterým hnutí ANO v Generální inspekci bezpečností sborů v současné době může disponovat. Zmiňují nedávnou rezignaci ředitele GIBS Michala Murína, za níž je dle politiků odpovědný premiér v demisi Andrej Babiš. Ten již dříve Murína dočasně zbavil funkce.

Situaci komentují opoziční politici napříč stranami, místopředseda KDU-ČSL situaci označil za politický převrat. „Probíhá politický převrat v České republice. V budoucnosti se to obrátí proti vám!“ řekl Jan Bartošek.

K neúspěchu svého kandidáta se vyjádřila Pirátská strana. Předseda jejího poslaneckého klubu Jakub Michálek připomněl dohodu, kterou strany uzavřely na počátku funkčního období sněmovny. „Strana Andreje Babiše tak porušila dohodu s ostatními parlamentními stranami v obsazovaní čelních postů sněmovních kontrolních komisí, které měly v zájmu ochrany demokracie připadnout opozičním stranám,” řekl Michálek.

Podle Michálka navíc situace přináší nebezpečí kumulace moci v rukou vládního hnutí ANO. To podle předsedy původně slibovalo, že kontrolní orgány přenechá opozici.“ Mlátičku Ondráčka, který byl dosazen Babišem do funkce předsedy komise pro kontrolu GIBS, nahradil přímo člen ANO. Proč mít loutku, když to můžete řídit napřímo, že? Trestně stíhaný premiér Babiš vystrnadil šéfa GIBSu, který chce řídit. Zlikvidoval opoziční kontrolu GIBSu. Babiš opět lhal, že kontrolní orgány ve sněmovně přenechá opozici,“ napsal Jakub Michálek.

Nezvolený pirátský kandidát Mikuláš Ferjenčík se domnívá, že za zvolením kandidáta hnutí ANO pravděpodobně stojí také poslanci SPD a KSČM. „Především to ukazuje nakolik pan Faltýnek a inženýr Babiš drží slovo, když slibovali, že kontrolní komise poslanecké sněmovny dostanou zástupci opozice, dodal na sociálních sítích.

Další kandidátkou na post ve vedení komise byla Zuzana Majerová Zahradníková z ODS. Stejně jako Ferjenčík kandidovala i v předcházející volbě proti komunistickému kandidátovi Zdeňku Ondráčkovi.

„Poté, co Babiš přinutil k rezignaci ředitele GIBS Murína nyní ANO dosadilo i svého předsedu komise pro kontrolu GIBS, ačkoliv donedávna tvrdilo, že tento post patří opozici. Pamatujete se ještě na billboardy ANO, na kterých obviňovali ostatní z likvidace nezávislosti policie?,“ píše ODS na twitteru.

Situace v GIBS znepokojuje i předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila.„Ovládání bezpečnostních složek ze strany trestně stíhaného premiéra pokračuje: nejdřív předseda vlády Babiš dotlačil ředitele GIBS Murína k rezignaci a dnes si zařídil ‚samokontrolu‘ inspekce, tím, že komisi pro kontrolu GIBS povede poslanec vládního hnutí ANO,“ uvedl Pospíšil.

Předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek ve svém projevu v Poslanecké sněmovně dodal, že „situace je mnohem skandálnější a nebezpečnější, než bylo zvolení mlátičky Zdeňka Ondráčka.“

Jako porušení dohod vidí výsledek hlasování i místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. “Je to vybočení z jakýchkoli standardů,“ řekl. Rakušan uvedl, že o nominaci Maška hnutí ANO ještě dopoledne tvrdilo, že je to jakési záložní řešení, kdyby nebyl zvolen někdo jiný.

„Hlasovací koalice ANO a extremistů z SPD a KSČM se zase pochlapila a zvolila do čela komise pro dohled nad GIBS nominanta ANO. A to i přes všechny dohody i zvyky, že takové místo patří opozici. Smutné,“ doplnil Rakušan své vyjádření na twitteru.

Opozice se nebyla schopná dohodnout, tvrdí ANO

Hnutí ANO tvrdí, že o šéfa komise neusilovali. „Bohužel opozici se nepodařilo najít žádného společného kandidáta. Proto jsme do toho v pátek kole vstoupili a nabídli kvalitního kandidáta,“ řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. „Opozice měla čtyři pokusy a nevyužila ani jeden,“ dodal.

Zvolený předseda je již druhým předsedou komise, kterého zvolila současná Poslanecká sněmovna. Prvním byl komunista Zdeněk Ondráček. Poslanci ho do čela komise zvolili poprvé v prosinci, volba byla však následně zpochybněna. V další volbě v lednu letošního roku nebyl zvolen žádný kandidát, Ondráček znovu uspěl na začátku března, z funkce však po několika dnech odstoupil.

Ke zvolení v dnešní tajné volbě bylo nutných 88 hlasů. Mašek jich dostal 105, Majerová Zahradníková 37 a Ferjenčík 30.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předsedu