Šikana funkcionářů? Senátoři ženou „majetkový striptýz“ k Ústavnímu soudu

Šikana funkcionářů? Senátoři ženou „majetkový striptýz“ k Ústavnímu souduNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

Majetková přiznání

Pět desítek senátorů podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o střetu zájmů, která se týká rozsahu zveřejňování majetku. Návrh byl podán ve čtvrtek, řekl sdělil předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník.

Návrh se týká povinnosti veřejných funkcionářů zveřejňovat veškerý majetek včetně údajů o společném jmění manželů a manželek nebo společníků ve firmách. Senátoři v tom vidí zásah do soukromí osob, jichž se zákon netýká. Návrh má podle Horníka dnešním podáním zajistit, že za nedodržení povinnosti komunálním politiků nebude prozatím hrozit sankce až 50 000 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ustanovení, které se vztahuje i na obecní radní, podle Sdružení místních samospráv vadí řadě místních představitelů. Mnozí z nich kvůli tomu chtějí funkce ve vedení obcí opustit a příští rok už nechtějí znovu kandidovat. Důvodem je podle předsedy sdružení a europoslance STAN Stanislava Polčáka to, že „majetkový striptýz“ komunálních politiků povede k závisti a vytváří příležitost pro zloděje.

Povinnost detailně zveřejnit majetek „může sloužit k šikaně určité části osob v České republice“, řekla ve středu televizi Prima advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se senátory stížnost připravila. Podnikatelé nebo ti, jimž zaměstnavatel smluvně zakázal zveřejňování příjmů, jsou podle advokátky vyřazeni z regionální politiky. Zveřejňování informací u společníků a akcionářů navíc narušuje podmínky rovné hospodářské soutěže, míní advokátka.

STAN chce navíc novelou omezit přístup k majetkovým přiznáním politiků. O přístup k těmto údajům by musel zájemce požádat správce registru přiznání, uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová. Zájemce by podle novely musel žádost zdůvodnit a příslušný komunální politik by o tom byl informován, dodala.

Poslední verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku, kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády získala označení „lex Babiš“. Kvůli tomu normu už v únoru napadl u ÚS také prezident Miloš Zeman.

Čtěte také: Radním vadí povinnost zveřejňovat majetek. Před sousedy stejně nic neskryjeme

„Majetkový striptýz.“ Kvůli novému zákonu možná skončí stovky radních

Související články