Napětí v Piranském zálivu. Arbitráž ho přiřkla Slovinsku, Chorvaté to ignorují

Chorvatsko-slovinský spor

Napětí v Piranském zálivu. Arbitráž ho přiřkla Slovinsku, Chorvaté to ignorujíNOVÉ
Piranský záliv Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Chorvatsko stále neuznává výsledek letošní arbitráže ohledně hraničního sporu se Slovinskem. Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, který Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře. V pátek měly obě země začít realizovat rozhodnutí arbitráže v Haagu, Chorvaté ale do Piranského zálivu poslali rybáře a policisty s loděmi.

Chorvatské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek adresovalo Lublani nóty, v nichž nabádá Slovince, aby se zdrželi „jednostranné realizace opatření, jež by měla za cíl změnit stávající situaci v terénu“. Zároveň vyzývá ke konstruktivnímu dialogu.

Tento krok Záhřebu je reakcí na předchozí oznámení slovinské vlády o záměru jednostranně zahájit naplňování arbitrážního rozhodnutí přijatého 29. června. Slovinský premiér Miro Cerar ve středu prohlásil, že „realizace arbitrážního verdiktu je mezinárodním závazkem obou zemí“. „Není to něco, o čem se můžeme rozhodovat, zda to uděláme, či nikoli,“ dodal. Ujistil přitom, že slovinská strana hraniční incidenty nevyvolá.

Chorvaté v pátek ignorovali, že výsledek arbitráže vstoupil v platnost. Podle chorvatské televize N1 se v Piranském zálivu ráno plavili chorvatští rybáři. Slovinská strana je sice upozornila, že se nacházejí na území jiného státu, rybáři však ve své práci pokračovali v doprovodu chorvatských policistů. Až později se stáhli zpět do přístavu.

Slovinská média uvádějí, že se lublaňská vláda chystá proti rybářům v nadcházejících dnech vystupovat přísněji. Pokud nebudou dodržovat rozhodnutí mezinárodní arbitráže, měli by očekávat vysoké pokuty.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Lublaň několik měsíců blokovala rozhovory o přijetí Chorvatska do Evropské unie. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Čtěte také: Sever USA trápí krutý mráz. Použijeme globální oteplování, vtipkuje Trump

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články