Češi brzdí v utrácení. Přestávají chodit do restaurací
CENY V RESTAURACÍCH
Češi začali šetřit na obědech v restauracích. V červnu za jeden oběd zaplatí host v průměru 160 korun, což je o 10 procent více než minulý rok, avšak růst útrat stoupá velmi pomalu a majitelé mají nižší zisk. Za obědy v restauracích utrácí nejvíce obyvatelé Prahy. Zvyšující se ceny způsobily také úbytek strávníků. Informuje o tom společnost Edenred.
„Rozdíl mezi výší útrat a tím, kolik jídlo stojí, se v posledních týdnech zvyšuje, což dokazuje, jak lidé brzdí v utrácení. V květnu ceny rostly v restauracích o 11,6 procenta rychleji než útraty, v červnu byl již rozdíl 13,4 procenta. Znamená to jediné – Češi volí čím dál tím levnější jídla, odepírají si nápoje nebo saláty, nedávají si po obědě kávu a také v době oběda navštěvují levnější restaurační provozy,“ říká ve své zprávě Edenred.
V současné době mají restaurace pouze 53 procent obědových hostů než před pandemií covidu. Letošní letní sezóna nepomohla majitelům restaurací nahradit ztráty, které pandemie způsobila. Celou situaci také zhoršuje inflace, která nutí české obyvatele stále více šetřit. Lidé si nyní jídlo v restauracích vybírají především podle ceny.
Situace ohledně stravování se pravděpodobně zhorší se stoupajícími životními náklady. Lidé své peníze často používají na jiné účely. Benefity zahrnující i stravenky plánuje zvýšit pouze 8 procent firem, další čtvrtina zvyšování plánuje. „Firmy si zvykly řešit benefity a zejména pak příspěvky na stravné pouze jednou za rok. Pokračují v tom i v současné době, kdy zažíváme fázi bezprecedentního zdražování. Je to paradox, protože zvýšení příspěvku na stravování, které je až do hodnoty 150 korun v daňově výhodném režimu, nezatíží firemní výdaje natolik jako v případě zvyšování mezd,“ říká členka vedení Edenredu Aneta Martišková.