VIDEO: Influencerka nevědomky natočila státní převrat
PŘEVRAT V BARMĚ
Z barmské cvičitelky Khing Hnin Waiové se stala celosvětová „hvězda“, když nevědomky zachytila první okamžiky dramatického státního převratu v Barmě.
Před budovou parlamentu v hlavním městě Neipyijto natáčela v pondělí svoji obvyklou sestavu. Za ní se mezitím k budově vlády blížil konvoj ozbrojených složek, připravený uskutečnit státní převrat. Cvičitelka Khing se vojenskými vozidly nenechala rozhodit a poklidně cvičila dál. Video se téměř okamžitě stalo virálním.
Khing podle úvodních záběrů neměla tušení, že se děje něco mimořádného. „Jelikož jsem věděla, že má Neipyijto oficiální konvoj, myslel jsem si, že se neděje nic nenormálního, a tak jsem pokračovala,“ zdůvodnila svůj postoj cvičitelka.
Vyskytla se různá podezření, že video není pravé. To Khing popírá a tvrdí, že na tomto místě cvičí pravidelně už téměř rok.
This women didn’t realize there was a coup taking place behind her as she filmed her daily workout. #HoldMyBeer pic.twitter.com/syDeuftott
— @amuse (@amuse) February 1, 2021
Armáda v Barmě v pondělí uskutečnila převrat, zadržela dosavadní šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav. Zdůvodnila to údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní Národní liga pro demokracii (NLD) nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.
Podle agentury AFP je armáda s největší pravděpodobností přesvědčena, že má Barmu den po nekrvavém puči pevně pod kontrolou. Po pondělním apelu NLD a Su Ťij, aby lidé proti puči protestovali, se zatím objevila jen jediná výzva k občanské neposlušnosti, kterou na twitteru zveřejnila jedna z největších barmských skupin aktivistů Síť rangúnské mládeže (Yangon Youth Network). Jaké konkrétní kroky hodlá podniknout, ale neupřesnila.
Ulicemi největšího města Rangúnu dnes však jako výraz protestu zněly klaksony aut a bouchání domácím náčiním, informovala s odvoláním na svědka a příspěvky na sociálních sítích agentura Reuters. Ve městě není patrná větší přítomnost vojáků. V zemi také znovu funguje telefonní i internetové spojení, které bylo v pondělí do značné míry přerušeno, a obnoveny byly bankovní služby.
Zavřené mezinárodní letiště, zatčeny stovky lidí
Uzavřeno naopak zůstává mezinárodní letiště v Rangúnu; barmský státní letecký dopravce dnes oznámil, že domácí a mezinárodní repatriační lety budou podle plánu pokračovat od čtvrtka 4. února. Agentura Reuters dříve uvedla, že provoz měl být uzavřen pro všechny lety včetně humanitárních do konce května.
Výkonný výbor Národní ligy pro demokracii, která podle oficiálních výsledků vyhrála listopadové volby, vyzval armádu, aby tyto výsledky uznala a umožnila ustavující zasedání nového parlamentu, jež se mělo konat v pondělí.
Podle agentury Kjódó byly při pondělním převratu zatčeny stovky lidí, včetně všech členů NLD, kteří se v tu dobu nacházeli v metropoli Neipyijtu. Agentura Reuters dnes po poledni SEČ uvedla, že nově zvolení poslanci, kteří byli od převratu drženi v ubytovacím komplexu pro zákonodárce během zasedání parlamentu, dostali povolení vrátit se domů.
Situací v Barmě, do jejíhož čela se po převratu postavil vrchní velitel armády Min Aun Hlain, se dnes zabývá Rada bezpečnosti OSN. Podle AFP chtějí členské státy na návrh Londýna vyzvat k návratu civilní vlády a převrat odsoudit; jednání za zavřenými dveřmi zatím pokračuje.
Ministerstvo zahraničí Spojených států dnes oznámilo, že události v Barmě považuje za státní převrat a slíbilo vůči asijské zemi zavést sankce a další opatření cílená na „velmi úzký kruh vojenských generálů“. Diplomacie však přislíbila, že jakýkoliv trest neovlivní humanitární pomoc zemi.