„EET nikdo nikdy nezruší,“ řekla Schillerová. Spustila kampaň k závěrečné fázi evidence tržeb
EET
Elektronická evidence tržeb (EET) by měla letos do veřejných financí přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET na obory, které jí dosud nepodléhaly. Za roky 2017 až 2019 vyčíslilo ministerstvo financí přínos EET zhruba na 33 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala ministryně Alena Schillerová (za ANO).
V roce 2021 by měla EET přispět podle ministerstva do rozpočtu 19,2 miliardy korun, z toho rozšíření o další obory 6,4 miliardy. V roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun, z toho rozšíření 7,7 miliardy Kč.
Opozice výnosy z EET dlouhodobě rozporuje. O tom, že konkrétní přínos nebyl přesně vyčíslen, informoval loni v létě i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. Podle ministerstva by se to mělo vztahovat zhruba na 300 000 podnikatelů. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je přitom zaměřena na přijímání plateb v hotovosti, upozornila Schillerová.
Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 192 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 13 miliard účtenek.
Zasáhnout do EET může Ústavní soud
Část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se kvůli nesouhlasu s novelou o EET obrátila minulý měsíc na Ústavní soud. Svůj návrh spojila s žádostí o přednostní projednání, Ústavní soud prosbě o přednostní projednání vyhoví.
Rozšíření EET v září schválila Sněmovna, když přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto. „EET se stala nedílnou součástí ekonomiky a již ji nikdo a nikdy nezruší,“ uvedla dnes Schillerová.
V souvislosti s novelou, která působnost EET rozšiřuje, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo.
Podnikatelé mohou od 1. února v souvislosti s květnovým spuštěním třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET), zažádat o zařazení do tzv. zvláštního režimu evidence tržeb. Mohou jej využít v případě, že nejsou plátci DPH a nemají více než dva zaměstnance. Zároveň jejich příjmy z evidovaných tržeb za rok nepřesáhnou 600 000 korun.
V rámci zvláštního režimu nebude muset být podnikatel připojen k internetu a tržby v EET bude evidovat pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. Dále by měl každé čtvrtletí zaslat informace o tržbách na finanční úřad a mít v provozovně vyvěšené oznámení o využívaní EET ve zvláštním režimu. Oznámení bude obsahovat stovky kolonek, které budou živnostníci muset vyplnit. Více píšeme zde. Off-line evidence tržeb bude možná od května.
V souvislosti s rozšířením EET také ministerstvo chystá informační kampaň, konference a odborné semináře. Podnikatelé mají k dispozici informační linku 225 092 392.
Celkové výdaje státního rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na letošní rok 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schodek má být 40 miliard korun.