Evropští Zelení jdou po Zahradilovi. Byl prý ve střetu zájmů kvůli Vietnamu
Střet zájmů v EU
Zelení v europarlamentu si stěžují na údajný střet zájmů českého europoslance Jana Zahradila (ODS). Ten se měl provinit tím, že byl současně zpravodajem obchodní dohody mezi Evropskou unií a Vietnamem a zároveň předsedou komise poradců Konfederace svazů Vietnamců v Evropě. Zahradil však jakýkoliv střet zájmů odmítá a uvádí, že levicová frakce chce pouze potopit několikaletá složitá jednání s asijskou zemí.
Celý spor odstartoval článek na serveru EUobserver, který přinesl informaci o Zahradilově možném střetu zájmů. Občanskodemokratický politik je totiž s vietnamskou komunitou v dlouhodobém kontaktu, který vyvrcholil v roce 2016 zvolením na předsedu komise poradců Konfederace svazů Vietnamců v Evropě. Podle Zahradila je tato neplacená funkce pouze čestná a není příliš aktivní. To se však nelíbí levicové frakci Zelení/EFA, ve které jsou i čeští Piráti.
Podle frakce by se celou záležitostí měl zabývat předseda Parlamentu David Sassoli a zahájit vyšetřování. S tím souhlasí i Zahradil, který v úterý z funkce zpravodaje obchodní dohody mezi EU a Vietnamem odstoupil, aby se nezabránilo v dalším postupu při vyjednávání.
„Jde o snahu europarlamentní levice v čele se Zelenými potopit po sedmi letech jednání dojednané obchodní dohody Evropské unie s Vietnamem. Oni jsou nepřáteli volného obchodu obecně, takže potopit hned první dohody, schvalované v tomto volebním období, by bylo jejich vítězstvím a signálem do budoucna,“ řekl pro Echo24 Jan Zahradil. „Zkoušejí to všemožně, hlavně přes lidská práva, teď přes můj střet zájmů. Ale já jim to neulehčím, odstoupil jsem z funkce zpravodaje, aby to kvůli mně nemohli zdržovat a torpédovat,“ dodal Zahradil.
Zelené frakci zejména vadí, že europoslanec nedeklaroval svou činnost Evropskému parlamentu. Tím prý porušil pravidla o střetu zájmů, podle kterých musel svou funkci uvést. „Tato situace je jasně definovaná a Evropský parlament na to má jasná pravidla. Na základě těchto pravidel měl být vyloučen pro podjatost. Tato situace vůbec neměla nastat a je dobře, že na to bylo upozorněno,“ řekl pro Echo24 pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
Zahradil tak zůstává ve výboru pro mezinárodní obchod, kde europoslance čeká ratifikace obchodních dohod Evropské unie s Vietnamem a zeměmi Mercosuru. Ve výboru se také očekává obchodní jednání s Austrálií, Novým Zélandem nebo pokračující jednání se Spojenými státy.
Se Zelenými se Zahradil v minulosti několikrát střetl. Poslední výrazný spor vyvolal okomentováním vstupu českých Pirátů do frakce Zelení/EFA. Piráti se totiž nechtěli setkat v liberální frakci ALDE s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše. Zahradil se tak do pirátského výběru ostře pustil, protože frakce Zelení/EFA je podle kritiků silně levicová. „Po týdnech pirátského mlžení konečně jasno: žádná “liberální” skupina v Evropském parlamentu – jdou k Zeleným, krajně levicové frakci, co prosazuje federální eurostát, stop jádru a “bezuhlíkatou” Evropu do roku 2050. Jen se to před volbami báli říct voličům,“ napsal na Twitter Jan Zahradil.
Piráti to však odmítli. „Frakce Greens/EFA je ve své podstatě liberální frakce s akcentem na naše témata i témata životního sprostředí. Jsem přesvědčen, že naše středové ukotvení a data driven politika je zřejmá na mezinárodní i domácí úrovni,“ řekl pro Echo24 předseda strany Ivan Bartoš.
„Samozřejmě, že existují oblasti, kde se rozhodně nepotkáváme, a tam se budeme řídit naším programem. Nunto podotknouti, že v Evropském parlamentu jsou dvojí zelení, což se v českém mediálním prostoru jaksi stírá. Nezaměnovat s extrémě levicovou skupinou GUE/NGL, která je nám cizí a se kterou samozřejmě nejednáme,“ dodal.