1 nový šéf diplomacie

Tillerson končí jako ministr zahraničí USA, nahradí ho šéf CIA Pompeo

AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Americký prezident Donald Trump dnes v čele ministerstva zahraničí USA nahradil Rexe Tillersona dosavadním šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem. Hlavní americkou výzvědnou službu povede jako první žena v historii Gina Haspelová. Ta dosud působila jako Pompeova zástupkyně.

Trump dnes změnu oznámil na svém twitterovém účtu. Poděkoval dosavadnímu ministrovi Tillersonovi a vyjádřil přesvědčení, že Pompeo v čele diplomacie odvede „fantastickou práci“. „Gratulace všem“, zakončil prezident svůj tweet oznamující změny na dvou klíčových pozicích americké diplomacie.

Tillerson se dnes vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením.

Pompeo je podle Trumpa „na této kritické křižovatce“ pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem. Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska. Veřejně ale dnes Trump odchod Tillersona nezdůvodnil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pornoherečka vrátí peníze, když bude moci mluvit o Trumpovi

Od května v Jeruzalémě. USA oznámily termín, kdy přesunou ambasádu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.