1 Faltýnkovo grilování

Jen mlžil, dělal kouřovou clonu, kritizuje opozice Faltýnka. Schůze se zvrhla v osobní útoky

NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

Mluvil, ale nic neříkal. Tak někteří poslanci shrnuli vystoupení prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který se měl znovu vrátit ke kauze mýtného tendru. Během svého sředečního expozé sice odpověděl na několik otázek, které padly na minulé schůzi, podle opozice se však zásadním odpovědím vyhnul. Nepříjemnému opozičnímu grilování nebyl podroben ministr dopravy Dan Ťok, který se z plánovaného jednání omluvil.

Faltýnek vystoupil k projednávanému bodu o mýtu jako první. „Takže při minulém projednávání tohoto bodu tu zazněly některé otázky, na které bych chtěl odpovědět, protože celý týden se psalo o Faltýnkovi, že jenom mlžil. Vyšlo o mně 300 článků a reportáží,“ řekl první místopředseda hnutí. „Když jednám, tak jednám tam, kde se dá. Ve sněmovně, na chodbách, v restauraci. O mně je známo, že jezdím každý týden z Prostějova do Prahy a to Brno je vlastně na cestě,” řekl ke své obraně Faltýnek.

„Nechci se nechat vmanévrovat do pocitu, že veřejné prostory v hotelu jsou horší než moje poslanecká kancelář. Naprosto vylučuji, že by se mohlo jednat o ovlivňování soutěže nebo dokonce snad trestný čin pletichy,” řekl dále Faltýnek. Jako v předešlých vyjádřeních uvedl, že se snažil pouze srazit cenu za provozování mýta.

Faltýnkovo vyjádření však nestačilo předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňku Stanjurovi. Podle něj jde pouze o pohádky, ve kterých se navíc Faltýnek zamotává. „Měl mandát? Dal mu ho někdo? Vzal si ho sám? Neměl. Původně řekl, dostal jsem ho. Pak řekl, vzal jsem si ho. A dneska říká. Já jsem nebyl v pozici zadavatele, já jsem k tomu neměl žádný mandát. Takže evidentně si protiřečí,“ řekl před poslanci Stanjura.

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek se dříve zeptal, jakým způsobem se Faltýnek dostal do expertní skupiny, která tendr na mýto řešila. „Já jsem to říkal. No ne, být členem týmu znamená, že jednám s uchazečem. Ano, byl jsem u vyjednávání s Kapschem o ukončení smlouvy a o slevě. Jednacího řízení bez uveřejnění jsem se neúčastnil. V nové soutěží jsem nebyl v roli zadavatele, pouze jsem se zajímal o zdárný průběh tendru,“ obhajoval se Faltýnek. Podle Bartoška však Faltýnek stále nezodpověděl otázky na to, kolikrát se setkal se zástupci firmy Kapsch, nebo zda se setkával i s jinými zájemci.

Osobní útoky a urážky

Poslanci poté komentovali vystoupení Jaroslava Faltýnka jako velké mlžení. „Je skvělé, jak se z politika ze strany, která přišla s označením „žvanírna“, stal nekorunovaný král umění „mluvit a nic neříct“,“ uvedl na Twitteru poslanec Stanislav Blaha (ODS). Podobně se vyjádřil i lidovecký poslanec Marek Výborný. „Navrhuji zdanit kouřovou clonu. Po dnešní debatě o kauze Faltýnek a mýto a reakcích ANO by rázem bylo na dofinancování sociálních služeb a ještě by zbylo na platy učitelů,“ řekl k vystoupení poslance Faltýnka.

Někteří zákonodárci se také začali strefovat do Faltýnka kvůli výrokům, které už dříve prohlásil. „Já bych se moc přimlouval v tom případě za to, pokud je to skutečně pravda, aby pan předseda Faltýnek se také ujal opravy D1. Myslím si, že pokud by byl tak úspěšný i v tomto, tak bychom to velmi na Moravě ocenili. Díky,“ vzkázal Faltýnkovi lidovecký poslanec Ondřej Benešík. K němu se přidal i poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. „Ve světle toho předchozího bodu, který jsme projednávali, jestli nezvažujete pár dalších schůzek v Continentalu, že bychom vytáhli ještě řekněme ty dvě mega, co nám chybí na ty sociální služby. Jestli byste do toho nešel?“ řekl Válek.

Ke konci se však schůze zvrhla v osobní útoky. Nejčastěji se slovně napadaly kluby Pirátů a hnutí ANO. Někteří řečníci z Babišova hnutí nabádali sněmovní nováčky k tomu, aby pokládaly relevantní dotazy. „Tady pan Mašek, mistruje ohledně nějaké slušnosti a váš ministr nepřijde na jednání, o kterém věděl 14 dní dopředu, a nepověří ani nikoho, aby ho tady zastupoval, nikdo tady nevystupuje, je to jeho bod a jeho zodpovědnost a vy nás mistrujete z nějaké slušnosti. Co si o sobě myslíte?“ řekl Pirát Mikuláš Ferjenčík.

Následně vystoupil Josef Hájek z hnutí ANO s tím, že by znovu zavedl vojenskou službu. „Já když tady slyším naše kolegy Piráty, ja asi do toho zase půjdu,“ řekl Hájek. „Skutečně ta diskuze je o něčem jiném, než o tom posílat nás na základní vojenskou službu, ať na ni můžeme mít, jaký chceme názor, tak se zeptám, jestli nás nechcete třeba ještě poslat do VUMLu (Večerní univerzita marxismu-leninismu) nebo do něčeho dalšího, co bylo standardem před 30 lety,“ reagoval na Hájka pirátský poslanec Petr Třešňák.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Faltýnek nic neřekl. Poslanci stále čekají, že odpoví na 8 základních otázek

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info