Sebevraždu Lučanského prověří i Šabatová. Ministerstvo zveřejnilo údaje k jeho smrti
SEBEVRAŽDA POLICEJNÍHO PREZIDENTA
Členkou komise slovenského ministerstva spravedlnosti, která má prošetřit okolnosti úmrtí vazebně stíhaného bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského, bude i někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, která zopakovala, že Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu. Zároveň zveřejnila některé dokumenty, které s smrtí Lučanského souvisí. Opozice žádá, aby se do vyšetřování zapojily instituce Evropské unie. Lučanského poslal soud do vazby kvůli obvinění z korupce a kvůli jeho smrti ve vazbě se šíří řada nejasností a spekulací.
Zmíněná komise, která má dohromady 17 členů, bude podle Kolíkové prověřovat případ nezávisle na oficiálním vyšetřování kauzy. Zabývat se má nejen úmrtím Lučanského, ale i jeho předchozím zraněním ve vazbě, které si vyžádalo operaci. Lučanský tehdy prostřednictvím svého advokáta popřel některé spekulace, že si zranění nepřivodil sám.
Angažování Šabatové do komise je podle Kolíkové zárukou nestranného posouzení případu. Kromě Šabatové jsou členy komise koaliční i opoziční poslanci, dále zástupci slovenské prezidentské kanceláře, úřadu slovenské ombudsmanky a médií.
„Na základě těch informací, které mám, jsem přesvědčena, že to sebevražda byla. Pokud se člověk rozhodne spáchat sebevraždu, není nikdo, kdo mu v tom zabrání,“ řekla Kolíková. Dodala, že právní předpisy neumožňují nepřetržitý dohled nad obviněným přímo v cele například prostřednictvím kamerového systému. Podle dřívějších informací se Lučanský pokusil oběsit ve své cele na teplákové bundě a zemřel po převozu do nemocnice.
Například Lučanského manželka verzi o smrti manžela zpochybňuje. „Nesměla jsem ho odkrýt, protože jinak mi jeho po zuby ozbrojená ochranka vyhrožovala, že mi nedovolí, abych u něho dál byla. Proč se asi tak báli, abych viděla jeho tělo? Jediné, co jsem viděla, byla jeho hlava a krk. Ten byl mimochodem zcela čistý bez šrámů po údajném oběšeni,“ upozorňuje Lučanská pro deník Pravda. Více jsme o tom psali zde.
Kolíková odmítla výzvy opozice, aby podala demisi; podle ministryně je smrt Lučanského politicky zneužívána. V souvislosti s úmrtím rezignoval šéf slovenské vězeňské správy.
Bývalý slovenský premiér a šéf nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Robert Fico v prosinci tvrdil, že vládní koalice udělala z vazby politický a mučící nástroj. Po loňských parlamentních volbách bylo obviněno a skončilo ve vazbě vícero představitelů různých institucí, včetně policie, z dob dlouholetého vládnutí Směru-SD, a také soudci a šéf elitní složky prokuratury. Směr-SD požaduje prošetření Lučanského smrti za účasti orgánů EU.
Nové dokumenty
Kolíková v pondělí večer zveřejnila některé dokumenty související s Lukačenského sebevraždou. Obsahují jak záznam o jeho oběšení, tak například žádost o umožnění používat telefon. Chybí však lékařské záznamy či videozáznamy. „Vzhledem k povaze údajů, které uvedené materiály obsahují, a vzhledem na ochranu osobních údajů, bylo nezbytné právně posoudit rozsah údajů, které lze zveřejnit a dané materiály v nezbytné míře anonymizovat,“ uvedlo ministerstvo.
Lučanský byl podle Denníku N podezřelý z přijetí úplatků ve výši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanský je obviněn také v případu, ve kterém policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce tehdejšího ministra hospodářství.
Lučanský zemřel 30. prosince poté, co se o den dříve pokusil ve své cele oběsit. Byl převezen do nemocnice, kde svým zraněním podlehl. „Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorovaný a bylo mu poskytované i psychologické poradenství,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Peter Bubla.