Právě Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, říká šéf ÚS Rychetský. Přidal se i Kalousek
reakce na skon Chramostové
Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl v neděli předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na nedělní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové. Pohřeb se státními poctami připravuje vláda ve spolupráci s rodinou pro zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý. Pohřeb Chramostové se uskuteční v pondělí 14. října v 11:00 v Národním divadle.
„Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení.
Na vyjádření předsedy Ústavního soudu reagoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. „Svým nehumánním a neetickým prohlášením jste ublížil posmrtně Vlastě Chramostové i Karlu Gottovi,“ napsal na Twitteru.
Poslední rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou na jevišti historické budovy Národního divadla bude v pondělí 14. října v 11:00, oznámil mluvčí scény Tomáš Staněk. Program a seznam řečníků zatím není znám, bude ale podobný, jak tomu bývá v případech, kdy se česká první scéna loučí s významnými osobnostmi. U rakve zesnulého se v takovém případě mimo jiné střídají čestné stráže jeho uměleckých kolegů. Divadlo také vyvěsí černou vlajku.
Chramostová podpisem charty velmi pomohla disentu, míní Petruška Šustrová
Podpis Vlasty Chramostové pod Chartu 77 byl pro disent velice významný díky její známosti mezi veřejností, uvedla bývalá disidentka Petruška Šustrová. Důležitá podle ní byla i schopnost Chramostové a jejího manžela sdružovat lidi.
„Vlastu Chramostovou v roce 1977, kdy podepsala Chartu, samozřejmě lidé nemohli nepamatovat jako herečku,“ uvedla Šustrová. Díky tomu její podpis mohl oslovit širší okruh lidí, než dokázali veřejnosti méně méně známí signatáři dokumentu.
Chramostová projevovala odvahu už před podpisem Charty 77, připomněla Šustrová. Se svým manželem, kameramanem Stanislavem Milotou, pomáhala natáčet dramatické události srpna 1968 v Praze.
Chramostová navíc podle Šustrové dokázala kolem sebe sdružovat lidi. „Do toho Prysku (obce na Českolipsku – pozn. red.), do té jejich chalupy, spousta lidí jezdila,“ řekla Šustrová.
S Vlastou Chramostovou se setkala naposledy zhruba před měsícem. „Byla zesláblá, byla na tom hodně špatně, ale byla naprosto při smyslech,“ dodala.
Babiš: Chramostová byla statečná žena
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil úmrtí Vlasty Chramostové za velmi smutnou zprávu. „Odešla vynikající herečka a statečná žena,“ uvedl na Twitteru.
V obdobném duchu jsou i další reakce z politické sféry. „Byla nejen vynikající herečka, ale také statečná žena, kterou osud nešetřil v osobním ani v pracovním životě. Její otevřenost, odvaha a vytrvalost, s nimiž se dokázala postavit nepřízni doby, pro nás zůstávají stejně významné a inspirující jako její umění,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru napsal, že Chramostová byla statečná, zásadová a lidská. „Velká umělkyně, velký život, velký osud,“ uvedl.
Senátor Pavel Fischer připomněl, že herečka byla jednou z prvních signatářek Charty 77. „Měla vnitřní morální pevnost, kterou neotřáslo ani dvacet let zákazů a perzekucí. Takoví lidé jsou vzácní. Čest její památce,“ napsal.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil Vlastu Chramostovou za „velkou herečku a statečnou ženu“. „Opustila nás Vlasta Chramostová, velká herečka a statečná žena, která se nebála postavit komunistickému zlu a bojovat za svobodu a demokracii. Je to obrovská ztráta,“ uvedl Pospíšil na Twitteru.
Svolejte mimořádné zasedání vlády a projednejte státní pocty při pohřbu, žádá Babiše Kalousek
Kromě předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského žádá pohřeb se státními poctami i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten vyzval premiéra, aby kvůli tomu svolal mimořádné zasedání vlády. To totiž iniciovali premiér Babiš a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po úterním úmrtí Karla Gotta. „Pane premiére, zemřela Vlasta Chramostová. Velká česká herečka, statečná žena, signatářka Charty 77. Komunistický režim ji pronásledoval, ale nezlomil. Svolejte mimořádné zasedání vlády projednejte státní pocty při pohřbu. Děkuji,“ napsal na svém twitterovém účtu bývalý předseda TOP 09.
Pane premiére, @AndrejBabis, zemřela Vlasta Chramostová. Velká česká herečka, statečná žena, signatářka Charty 77. Komunistický režim ji pronásledoval, ale nezlomil. Svolejte mimořádné zasedání vlády projednejte státní pocty při pohřbu. Děkuji. @lubomirzaoralek
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 6, 2019
Skvělá herečka s kritickým pohledem, vzpomínají na herečku umělci
Za skvělou herečku a odvážnou ženu označilo ministerstvo kultury Vlastu Chramostovou. Její umělečtí kolegové na ní obdivovali mimo jiné schopnost kritického pohledu a odstupu.
Zpráva, kterou přijímáme s velkým smutkem a lítostí: ve věku 92 let zemřela paní Vlasta Chramostová. Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk. Odpočívejte v pokoji… pic.twitter.com/8ZmFy1jYA1
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) October 6, 2019
Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl v reakci na hereččino úmrtí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. V československé a české kinematografii podle něj zůstává Chramostová neobyčejně silnou, monumentální osobností. „Patos, který herce dokáže tak často zradit, ji vždy posiloval a byl autentickou součástí jejího působení v divadle, ve filmu i ve společnosti,“ dodal.
Herec David Prachař, který se s herečkou setkal mimo jiné v Divadle Kolovrat a byl s ní v poslední době v užším kontaktu, obdivuje na Chramostové schopnost vrátit se na jeviště po dvacetileté pauze, vynucené podpisem Charty 77. „Je to obdivuhodné a ojedinělé,“ řekl Prachař a dodal, že i návrat po mnohem kratší době bývá pro herce těžký.
Podle Prachaře byla Chramostová jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vztahu ke vstupu do komunistické strany. „Od té doby jsem nic tak svobodného a objektivního nečetl,“ uvedl herec. Dodal, že až do své smrti byla Chramostová schopná nadhledu. „Nepropadala žádným sentimentům, ani nad svým životem, ani nad okolím,“ řekl Prachař ČTK.
Zármutek na úmrtím Vlasty Chramostové vyjádřilo ministerstvo kultury. „Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk,“ charakterizovalo ji ministerstvo na svém twitterovém účtu.
Chramostová si na konci 90. let zahrála i v oceňovaném filmu režiséra Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala. Michálek na ni podle svých slov nejraději vzpomíná ve spojení s jejím druhým manželem, kameramanem Stanislavem Milotou, který zemřel letos v únoru. „Oni byli taková úžasná dvojice, skvěle se doplňovali. Vždy kolem nich bylo spousta humoru,“ zavzpomínal Michálek v rozhovoru s ČTK.
Chramostovou měl Michálek rád i proto, že s ní mohl mluvit otevřeně. „I když mezi námi byl ohromný generační rozdíl, přesto se člověk tak necítil. Ona byla velmi citlivá, otevřená ke všemu. Měla velké srdce a byla statečný člověk,“ uvedl a dodal, že je škoda, že takových statečných lidí v poslední době odešlo více.
Filmový producent Jaroslav Bouček, který rovněž stál za snímkem Je třeba zabít Sekala, ČTK řekl, že měl to štěstí, že s Chramostovou spolupracoval na jejích dvou velkých filmových rolích, včetně Odcházení od Václava Havla. „Já na ni vzpomínám s velkou láskou. Vážil jsem si jí. I když byla víc divadelní herečka, měl jsem to štěstí, že jsem s ní točil dva velké a krásné filmy, které jsou oba ve zlatém fondu české kinematografie,“ řekl.