Posilování inkluze. „Škola to ví nejlépe.“ Sociálka má přitvrdit vůči rodičům, kteří nespolupracují
Změna inkluze
Větší zapojení sociální pracovníků a postavit systém na nejlepším zájmu dítěte. Tak si představuje změny v pravidlech inkluze ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy (ANO). S plánovanou novinkou ostře nesouhlasí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se tématu dlouhodobě věnuje. Podle něj tento návrh nesmí nikdy projít.
Školský resort změny představil expertům na odborném semináři minulý týden. Podle ministra Roberta Plagy se po dvou letech ukazuje, že zákon není optimální a některé části by měly projít změnou. Novinkou by tak například bylo, že školy budou mít vlastní pedagogické asistenty. Dnes je asistent žákovi s postižením přidělen.
Změna by však mohla nepříjemně padnout i na rodiče, kteří by pro své dítě odmítali doporučená opatření. Na ně by pak přišli sociální pracovníci. „Jednalo by se o doporučení k návštěvě odborného pracoviště, jako pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra nebo středisko výchovné péče,“ řekla pro Echo24 mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
Podle ministra Roberta Plagy je účelem návrhu, aby se posílil nejlepší zájem dítěte. „Organizace vychází z toho, že každý rodič je uvědomělý a chce pro dítě to nejlepší. V praxi to ale tak není. Jsou prokazatelné případy, že i rodiče dítěti brání a ubližují mu. Nemáme stavět systém na optimálním rodiči, ale na nejlepším zájmu dítěte,“ řekl na semináři Robert Plaga.
Podle ministerstva tak budou školy nově určovat, co podle nich bude pro děti nejlepší. „Školy budou žádat v nejlepším zájmu dítěte odborné posouzení jeho vzdělávacích potřeb, aby mu mohla být případně nastavena odpovídající podpůrná opatření či jiná podpora,“ vysvětlila záměr pro Echo24 Lednová.
Na semináři získaly návrhy od odborníků podporu. Se změnami však nesouhlasí europoslanec Tomáš Zdechovský, který varuje před posilováním inkluze jako na příkladu Norska. „Bohužel se hnutí ANO díky penězům z norských fondů inspirovalo v této tolik kritizované zemi. Ministr Plaga bohužel nemá příliš zkušeností v oblasti sociální inkluze a proto naletěl norskému systému, který tady chtějí socialisté přes fondy prosadit,“ řekl pro Echo24 Tomáš Zdechovský. „Když slyším „zájem dítěte“, tak se ptám, kdy začnou děti privatizovat? Tento návrh ministerstva školství nesmí nikdy projít,“ řekl dále Zdechovský.
Ministerstvo další podrobnosti nechtělo uvést, protože se nyní pracuje na paragrafovém znění zákona. Ministr Plaga přitom nepatří mezi příznivce inkluze. V minulém roce se po diskuzi ministra s poradním týmem expertů a prezidentem Milošem Zemanem shodli, že inkluze nesmí být útokem a likvidací praktických a speciálních škol. Podle odborníků by pak mělo dojíti k jejímu omezení.
Ke změnám dohnalo ministerstvo patrně i nedávný průzkum Nadace OSF, podle které zavedení inkluze před dvěma lety nevedlo ke zlepšení situace ve školách v sociálně vyloučených lokalitách. Podle výsledků průzkumu spíše naopak došlo v této oblasti obecně ke zhoršení, protože nyní školy nedosáhly na výhody a projekty, které dříve měly k dispozici.
Proti inkluzi hovoří i říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého se začleňováním dětí se speciálními potřebami do běžných škol nesouhlasí 63 procent dotázaných. V loňském roce přitom stejnou odpověď uvedlo 57 procent respondentů.