Plyn do zásoby jsme v únoru nedokoupili, protože byl moc drahý, řekl Kupka. Zamíří do Kataru
PLYN V ČESKU
V českých plynových zásobnících máme plyn zhruba na měsíc, může to být o pár dní více nebo o pár dní méně podle počasí. Řekl to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle někdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) měla vláda nakoupit po začátku války dalších 200 milionů kubíků plynu, ale rozhodla se spekulovat o příjmech a výnosech rozpočtu a nakonec nic nekoupila. Kupka reagoval s tím, že by vláda nedokázala vysvětlit, proč zbytečně utrácela. Dodal, že v květnu pojede s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem průmyslu Jozefem Síkelou kvůli plynu do Kataru.
Podle Kupky není malá zásoba plynu chybou ani současné ani minulé vlády. Dodal, že je potřeba vymyslet plán jak postupovat i na Evropské úrovni. „Současná zásoba je někde na úrovni 480 milionů kubíků, což dokáže v případě odpojení plynu z Ruska chod Česka udržet asi na třicet dní podle počasí, může to být 28 nebo také 34,“ uvedl Kupka s tím, že tlak ze strany Vladimira Putina je bohužel realita. „My musíme přicházet s opatřeními, která budou reálná a nezatíží zbytečně rozpočet,“ uvedl Kupka.
Karel Havlíček vládu obvinil z toho, že spekulovala a handlovala, když měla krátce po začátku války nakoupit dalších 200 milionů kubických metrů plynu. Podle Kupky by tato investice znamenala, že by z českého rozpočtu odešly zcela zbytečně asi tři miliardy korun, protože plyn byl v té době podle něj výrazně předražený. Podle Havlíčka je ale důležitější potřeba domácností než „nějaká miliarda navíc“. Ministr Kupka uvedl, že by vláda pak jen těžko vysvětlovala, proč zbytečně utratila tolik peněz.
Kupka nicméně dodal, že na domácnosti by v nejhorším případě skutečného odpojení ruskho plynu došlo až naposledy. „Rád bych ujistil, že výpadek domácností se odehrává až naposledy, skutečně v těch regulačních pravidlech jsou domácnosti až v posledním sledu. Já osobně doufám a domnívám se, že k tomu nedojde,“ uvedl Kupka s tím, že Putin si nesmí z Evropy udělat rukojmí.
Havlíček uvedl, že „nikdo nevidí Putinovi do hlavy“ a on sám by nebyl tak optimistický, jako se mu v pořadu jevil Kupka. „Evropa je výrazně závislá na ruském plynu, Česko ještě více. Dnes nemáme žádné pořádné strategické zásoby a velká chyba je, že vláda nekoupila tyto zásoby a rozhodla se šetřit,“ řekl Havlíček. „Kdyby se nedej bože v pátek (1. dubna – pozn. red.) Putin rozhodl, že plyn odpojí, co budeme dělat?“ zeptal se Havlíček.
Pokud by k situaci došlo, prvním krokem by byla podle Kupky aktivace obchodníků, kteří už podle něj v současnosti sondují, kde získat případně dodávky plynu v případě, že by Kreml skutečně dovoz této suroviny zastavil. „Nedokázali bychom to sice úplně nahradit, ale na evropské úrovni bychom si s tím nějak poradili,“ řekl Kupka. Podle Havlíčka ale čelí Česká republika a Evropa největší energetické krizi za poslední desítky let.
„Poradili bychom si s tím velmi těžko. V energetickém mixu nám tvoří plyn asi šestnáct procent. Zahraniční partneři by vám nic nedali, protože sami mají plynu málo,“ uvedl Havlíček s tím, že zásoby zkapalněného plynu jsou nicméně například ve Španělsku, kde mají LNG přebytek. Nicméně mezi Španělskem a západní Evropou existuje jen pouhý jeden propojovací plynovod menší kapacity.
Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela vidí budoucnost v diverzifikaci přívodu plynu přes Rakousko. Projekt plynovodu Baci, o němž se hovořilo v roce 2018 a který údajně kvůli tlakům především společnosti EPH Daniela Křetínského vystavěn nebyl, je podle Rakušana mrtvý a spustit ho už nepůjde. „Nicméně společnost NET4GAS přišla s projektem propojení s Rakouskem pomocí plynovodu, k čemuž by mohlo dojít do roku 2028,“ uvedl Rakušan s tím, že podle vlády je tato strategie správná.
Kupka pojede se Stanjurou a Síkelou do Kataru
Na květen se plánuje cesta Kupky a ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) do Kataru. Cílem cesty je navázat obchodní vztahy, řekl Kupka. Zda s tím souvisela i nedávná cesta hradního kancléře Vratislava Mynáře, Kupka neví. Mynářovu cestu Kupka označil za podivný krok Hradu.
Zástupci vlády by mohli v Kataru jednat mimo jiné i o dodávkách plynu, který by částečně mohl nahradit plyn z Ruska, zminil v diskuzi po Kupkově vyjádření bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO).
Katar však preferuje dlouhodobé dodávky a 90 až 95 procent jeho vývozu LNG se týká právě dlouhodobých dodávek, kdy jsou smlouvy uzavřené na roky dopředu.
Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář minulý týden navštívil Katar, aby pozval katarského emíra na návštěvu České republiky. Informaci Radiožurnálu na webu potvrdila Kancelář prezidenta republiky. Mynář podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jednal s vedoucím kanceláře emíra. O Mynářově programu podle Radiožurnálu předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná.
„Účelem cesty bylo předání osobního pozvání prezidenta republiky pro emíra státu Katar, šajcha Tamima bin Hamada Sáního,“ uvedl Ovčáček.
Mynář odletěl do Dauhá letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. Na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Podle Ovčáčka byl kancléř na cestě i ve čtvrtek. Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.