Zvedl jsem naši vlajku, sovětský voják mi prostřelil ruku, říká muž ze slavné fotografie

příběh ze srpna 1968

Zvedl jsem naši vlajku, sovětský voják mi prostřelil ruku, říká muž ze slavné fotografieuvnitř fotogalerie
Josef Novotný (vlevo) na snímku z 21. srpna 1968 nese čs. vlajku Foto:

Foto: Volker Kramer (pro časopis Stern)

14
Domov
Sdílet:

Zvedl před rozhlasem ze země československou vlajku, aby ji nepřejel nepřátelský tank. Sovětský voják mu v tu chvíli prostřelil ruku. Zkrvavený „vlajkonoš“ Josef Novotný v nastalé bojové vřavě 21. srpna 1968 na Vinohradské ulici netušil, že je fotografován. Snímek zraněného vlajkonoše, který nepřestává držet čs. státní symbol, pak vyšel v německém Sternu. To mu později situaci neulehčilo. Fotka je nyní k vidění na velké výstavě Sovětská invaze – srpen 1968 na Staroměstské radnici.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 spal Josef Novotný ve stěhováku. „Rozvážel jsem nábytek a ještě mi zbýval jeden obývák na Vinohradech,“ vzpomínal Josef Novotný pro Echo24. K ránu uslyšel společně s kolegy rachot letadel. Nakonec zjistili, že se obsazuje Praha.

„Neuvědomovali jsme si, co se děje. Říkal jsem, že musíme nasednout do auta a zbavit se toho obývacího pokoje. Jakž takž jsme Prahu ještě projeli, ale už jsem tam viděl nějaké mrtvé. Nemohl jsem dozadu po Vinohradské jet, protože tam byly barikády z autobusu a dalších věcí,“ řekl Josef Novotný.

Foto:

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24. –

Foto: Josef Ráž

Zastavili auto na Italské ulici a šli se podívat, co se vůbec děje. „Začala tam mela, z vrchu jezdily tanky směrem na Václavák. Pokukovali jsme kolem a jeden tank se přehoupl přes barikádu a já u chodníku uviděl zakrvácenou vlajku,“ popsal. Horlivého skauta v tu chvíli ani nenapadlo, že by mohl přijít o život. „Řekl jsem si, že ten tank na tu vlajku nevjede. Jak jsem ji zvedl, tak mi ten, co seděl na tanku, vidím ho dodnes, prostřelil ruku,“ promluvil o dramatické chvíli Josef Novotný.

Silný otřes mozku a pohmožděné orgány

Vlajku si dal do druhé ruky a utíkal se společně se svými kolegy schovat naproti budově rozhlasu do výklenků. „Byla tam strašná paseka. Bylo tam sedm aut a lidi jim je vypalovali, vyhazovali mundúry a tak dále. V posledním autě ale byly náboje do tanku,“ pokračoval. V okamžik výbuchu se zrovna utíkal schovat, ale tlaková vlna ho hodila na zeď. Měl silný otřes mozku a pohmožděné vnitřnosti.

Foto:

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24. –

Foto: Josef Ráž

Do sanitky mu pomáhal kolega, podpíral ho. Právě v ten moment dvojici vyfotil německý fotograf Volker Kramer, který ji potom publikoval v časopise Stern. Novotný o pořízení fotografie vůbec nevěděl. „Kolem sebe jsem se nedíval, vždyť jsem skoro neviděl na cestu,“ uvedl. Strávil několik dní ve vinohradské nemocnici.

Foto:

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24. –

Foto: Josef Ráž

Mezitím československou vlajku jeho kolega odvezl do Hradce Králové, nedaleko bydlel i Novotný. Nějakou dobu visela na hradeckém Dřevotvaru, kde Novotný pracoval, ale pak ji někdo strhl.

Kvůli „kontaktu“ s novinářem ze Západu výslechy

Když v roce 1968 jel Novotného švagr z Jugoslávie, koupil si cestou ve Vídni německý časopis Stern. Ukázalo se, že je tam vyfocený „vlajkonoš“. Účast na akci proti sovětské okupaci měla dohru v podobě výslechů, ke kterým ho vozili příslušníci StB do Pardubic. „Ptali se mě, koho jsem znal a tak dále. Bylo mi k tíži i to, že jsem měl údajně kontakt s novinářem ze Západu. Po čase jsem jim ale přestal odpovídat a dali mi pokoj. Asi jsem pro ně pak už nebyl zajímavý,“ řekl.

Výslechy ale trvaly rok a kvůli nim musel Josef Novotný skončit v práci. Přijali ho potom do kožené galanterie, kde pracoval dalších dvacet čtyři let. 

S fotografem Volkerem Kramerem se spojili až na pětadvacáté výročí okupace. „Byl to příjemný člověk. Slíbili jsme si, že na třicáté výročí přijede do Hradce znovu,“ vzpomínal Josef Novotný. K dalšímu setkání ale už nikdy nedošlo, protože Kramer zemřel v devadesátých letech na misi v Kosovu.

Výstava  Sovětská invaze – srpen 1968 probíhá od soboty 4. srpna do 30. srpna v Křížové chodbě a Rytířském sále na Staroměstské radnici. Součástí výstavy je 185 fotek celkem 38 fotografů a 8 fotek neznámého autora.
„Zprvu jsem chtěla vybrat jen fotky ze samotného srpna 1968, ale nakonec jsem to rozšířila o podzim 1968, kdy se konaly stávky studentů, což skvěle nafotil Přemysl Hněvkovský,“ uvedla pro Echo24 kurátorka Dana Kyndrová. „Závěr pak tvoří začátek roku 1969, tedy soubor fotek z událostí po sebeupálení Jana Palacha a 28. březen, kdy se na Václaváku konala bouřlivá oslava našeho vítězství nad Rusy v hokeji. Je to tedy vlastně výstava zachycující konec pražského jara,“ dodala.

Dosud nepublikované snímky ze srpna 1968 najdete zde:
Mrtví a ranění na Vinohradech. Nikdy nepublikované snímky ze srpna 1968

Foto:

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24. –

Foto: Josef Ráž

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články