Největší švýcarská banka začne brát peníze z vkladů i u menších klientů
ROZŠÍŘENÍ ZÁPORNÝCH ÚROKŮ
Největší švýcarská banka UBS v tomto čtvrtletí uzavře ve Švýcarsku zhruba 20 procent poboček a od července začne u vkladů nad 250.000 franků (6,1 milionu Kč) klientům účtovat záporný úrok. Stane se tak první velkou bankou, která si začne z klientských vkladů brát část peněz i z relativně menšího zůstatku. Banka změny oznámila za situace, kdy pandemie omezuje volný pohyb a nutí lidi více používat on-line služby, uvedla agentura Reuters.
Právě pandemie vyvolaná šířením nového typu koronaviru způsobila, že centrální banky v mnoha zemích tisknou v masivních objemech další peníze, aby poskytly ekonomice podporu. Výsledkem jsou velmi nízké úrokové sazby, které jsou někde už teď záporné. Ekonomové očekávají, že sazby zůstanou na nule mnohem déle, než se čekalo, což má negativní dopady na fungování bank a dalších finančních společností.
UBS má nyní ve Švýcarsku 239 poboček. Zavřít se jich do konce března chystá asi 40.
Švýcarská centrální banka zavedla negativní úrokové sazby koncem roku 2014. Krok UBS uplatňovat záporné sazby u účtů bohatších klientů banku staví vedle některých místních konkurentů, kteří se zápornými sazbami už také začali. UBS je ale v tomto ohledu před velkými zahraničními a privátními bankami, které většinou vybíraly poplatky od bohatých klientů s mnohem většími zůstatky na účtu.
Například Credit Suisse vybírá poplatky jen od těch klientů, kteří mají na účtu zůstatek nad dva miliony franků (48,4 milionu Kč). To byla dosud hranice i pro UBS. Účty denominované v eurech budou od února podléhat poplatku už při zůstatku nad 500.000 eur, sdělila banka agentuře Reuters. Dosud měla Credit Suisse hranici jeden milion eur, pod kterou účty záporným úrokem nezatěžovala. Nově nastavený limit bude pořád dvojnásobek toho, co plánuje od července UBS.
„Je stále jasnější, že se zápornými sazbami se budeme potýkat ještě mnoho let. Proto jsme se rozhodli snížit práh u poplatků z vkladů,“ sdělil zaměstnancům šéf švýcarské odnože UBS Axel Lehmann.
Vzhledem k tomu, že banky čím dál častěji přenášejí záporné úroky na své klienty, objem peněz na spořicích účtech loni ve Švýcarsku klesl. Na vině jsou ale z části i dopady pandemie.